Transplantacja Zdrowie Suplementacja – jak prawidłowo ją stosować?

Suplementacja – jak prawidłowo ją stosować?

suplementy diety

Właściwie zbilansowana dieta pozwala dostarczyć naszemu organizmowi niezbędny zestaw minerałów i witamin. Ze względu na wysokie tempo życia oraz brak odpowiedniej ilości czasu na posiłki, zapominamy o dobrym jadłospisie. Sięgamy wtedy po suplementy diety. Jak powinno się je prawidłowo stosować? Podpowiadamy.

Zwróć uwagę na sezonowość

Owoce i warzywa, które są hodowane na gruncie w bezpośrednim dostępie do promieni słońca mogą dostarczać znacznie więcej witamin, niż te uprawiane w warunkach sztucznego oświetlenia, w szklarniach. Należy też brać pod uwagę braki witaminy D3. Otrzymujemy je bezpośrednio ze słońca, przebywając często na zewnątrz. Nic więc dziwnego, że to właśnie w okresie zimowym wiele osób stosuje suplementację. Natomiast w innych porach roku starają się sięgać po produkty w których naturalnie występują witaminy i minerały. Należy podkreślić to, że suplementy diety powinny jedynie stanowić uzupełnienie dobrej diety, ale nie powinny jej całkowicie zastępować.

Zaplanuj suplementację

Zanim zaczniemy sięgać po suplementy diety warto dobrze rozplanować strategię stosowania takich środków. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty, który skieruje nas na dodatkowe badania, między innymi morfologię i badanie moczu. Wypyta nas o dolegliwości z którymi się borykamy się na co dzień. W ten sposób otrzymamy gotowy obraz tego jakie niedobory witamin mogą być dla naszego organizmu istotnym problemem. W kolejnym kroku możemy udać się do dietetyka, który zaplanuje odpowiedni jadłospis albo spróbujemy na własną rękę przygotować odpowiedni plan żywieniowy. Jeśli z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie odżywiać się według nakreślonego planu to wtedy możemy zaplanować suplementację.

W jaki sposób spożywać suplementy diety?

Suplementy diety najczęściej występują w formie niewielkich pigułek. Do ich połknięcia wystarczy ciepła woda. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spożywać je na przykład z mlekiem. Kapsułki zawierające witaminę D, A, E i K najlepiej popijać śmietaną lub jogurtem, na wspomaganie trawienia. W przypadku preparatów z żelazem najlepiej sięgnąć po naturalny sok w którym znajduje się duża zawartość witaminy C. Uzyskamy w ten sposób lepsze jego wchłanianie do organizmu.

 

Tabletki zawierające suplementy diety nie powinno się popijać za pomocą kawy oraz herbaty, a tym bardziej alkoholu. Należy też unikać soku z grejpfruta, ponieważ wpływa na działanie enzymów wątrobowych. Owoc ten odradza się także przy stosowaniu różnego rodzaju leków, bo wpływa na osłabienie lub wzmocnienie ich efektów.

Comments are closed.