Transplantacja Specjalizacje lekarskie Wenerolog – czym się zajmuje?

Wenerolog – czym się zajmuje?

wenerolog

Wenerolog to specjalista w dziedzinie wenerologii, która związana jest z dermatologią. Leczy on schorzenia przenoszone drogą płciową, czyli choroby weneryczne. Natomiast wielu ludzi wciąż czuje strach oraz dyskomfort na myśl o wizycie u wenerologa.

Wenerolog – czym się zajmuje?

Wenerolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób czy schorzeń przenoszonych drogą płciową. Choroby weneryczne mogą stanowić poważny problem zdrowotny, przez co żadnego z nich nie należy bagatelizować. Głównym zadaniem wenerologa jest identyfikowanie konkretnych schorzeń przenoszonych drogą płciową, a w następstwie – wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Jego obowiązkiem jest również podnoszenie świadomości pacjentów na temat chorób wenerycznych.

Jakie choroby leczy wenerolog?

Lekarz wenerolog leczy choroby weneryczne, czyli te przenoszone drogą płciową. Choroby weneryczne wywoływane są przez bakterie, wirusy, pasożyty oraz grzyby. Żadnych nie należy lekceważyć, bo mogą stanowić poważny problem zdrowotny.

  • Wywołane przez bakterie – rzeżączka, kiła, czerwonka, chlamydioza, wrzód weneryczny
  • Wywołane przez wirusy – HIV, HTLV, HBV, mononukleoza, opryszczka genitaliów
  • Wywołane przez pasożyty – amebioza, świerzb, rzęsistkowica, wszawica łonowa
  • Wywołane przez grzyby – grzybica, kandydoza

Jak wygląda wizyta u wenerologa?

Warto wspomnieć, że w razie konieczności wizyty u wenerologa, nie potrzeba skierowania od lekarza rodzinnego. Sama wizyta przebiega w ten sam sposób, co u innych specjalistów. Najpierw lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, pytając o problem, dolegliwości oraz występujące objawy. Natomiast badanie wygląda podobnie, jak te u dermatologa. Oprócz poinformowania lekarza o dolegliwościach, konieczne jest również pokazanie wenerologowi powstałych zmian skórnych.

Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wykonanych przez lekarza badań. Zaleca się również wykonanie dodatkowych badań, takich jak badania krwi czy badania mikroskopijne. Po zapoznaniu się z wynikami oraz po dokładnych oględzinach zmiany skórnej, lekarz stawia diagnozę oraz wdraża leczenie. Nierzadko zdarza się, że konieczne są wizyty kontrolne. Badaniom wenerycznym, powinien się również poddać partner seksualny.

Kiedy udać się na wizytę do wenerologa?

Choroby weneryczne, które są bardzo niebezpieczne, najczęściej objawiają się zmianami skórnymi w obrębie narządów płciowych. Jeśli dana osoba zauważa niepokojące symptomy, nie powinna stronić od wizyty u wenerologa. Odkładnie wizyty nie jest wskazane, ponieważ choroby weneryczne, oprócz tego, że są niebezpieczne, często stanowią zagrożenie życia.

Nieleczone choroby weneryczne mogą prowadzić do nieodwracalnych skutków – niepłodność. Dlatego warto przełamać barierę psychiczną oraz fizyczną i udać się do wenerologa w celu zdiagnozowania dolegliwości i wdrożeniu leczenia.

Do wizyty skłonić może nas kilka czynników, których nie powinno się lekceważyć. Jeśli ktoś zmaga się z dolegliwościami bólowymi okolic intymnych, świądem, pieczeniem oraz zaczerwienieniem narządów płciowych, w trybie natychmiastowym powinien starać się o wizytę u wenerologa. Zmiany skórne, takie jak: krosty, wypryski, owrzodzenia czy złuszczanie się skóry, zlokalizowane w obrębie układu moczowo-płciowego również nie powinny być przez nikogo bagatelizowane.

Comments are closed.