Transplantacja Zdrowie Wpływ stresu na odchudzanie

Wpływ stresu na odchudzanie

odchudzanie

Występowanie stresu jest pożyteczne, a wręcz niezbędne. Sprawia on, że mobilizujemy się do działania w ważnych sytuacjach. Jednak nadmiar stresu lub też utrzymywanie się go długotrwale stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak się okazuje, wpływa również na odchudzanie. W jaki sposób?

Hormony wywołane stresem a odchudzanie

Nie brakuje osób, które intensywnie ćwiczą, zamawiają catering dietetyczny i podejmują szereg innych działań w celu schudnięcia, mimo to efektów nie widać. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być permanentny stres. Dlaczego? Jednym z głównych powodów jest reakcja hormonalna, która zachodzi w wyniku stresu.

Odczuwanie stresu wiąże się ze wzmożoną produkcją kortyzolu. Jest to hormon, który na co dzień służy nam do pobudzania organizmu. Jednak w zbyt dużych ilościach zaczyna oddziaływać na organizm w sposób niekorzystny. Między innymi wzmaga produkcję insuliny, która w pewnym uproszczeniu odpowiada za przemianę glukozy w tłuszcz i odkładanie go pod skórą. Co więcej, za sprawą kortyzolu dochodzi także do odkładania soli, która powoduje ogólne opuchnięcie. Ponadto za produkcję kortyzolu odpowiadają nadnercza, które między innymi regulują metabolizm. Kiedy są zajęte wzmożoną produkcją kortyzolu, spowalniają metabolizm.

Warto również wspomnieć o noradrenalinie, która także jest produkowana w wyniku stresu. Odpowiada ona za poczucie głodu. Innymi słowy, osoby odczuwające stres mogą czuć głód nawet wtedy, kiedy w rzeczywistości uzupełniły swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Stres a podjadanie

Wspomniany podwyższony poziom noradrenaliny to nie jedyny powód podjadania w wyniku stresu. Często wynika to również z tego, że odczuwając stres jesteśmy niespokojni i potrzebujemy podjąć jakąś aktywność, najlepiej taką, która będzie dla nas przyjemna. Przestaje nam wystarczać nasz catering dietetyczny, sięgamy po słodkie, słone lub tłuste przekąski. Konsekwencja tego jest oczywista – szybko przybieramy na wadze. Tym samym aby dieta odchudzająca przyniosła pozytywne rezultaty, trzeba pozbyć się nadmiernego, długotrwałego stresu.

Skorzystaj już dziś: catering dietetyczny Gliwice

Comments are closed.