Transplantacja Zdrowie Grypa i jej objawy

Grypa i jej objawy

grypa

Grypa jest chorobą zakaźną, występującą najczęściej sezonowo – wtedy notuje się największą ilość zachorowań. Każdego roku dostępne są szczepionki na grypę sezonową, a do polskich aptek trafia ponad 1,5 mln dawek szczepionki. Mimo tego wiele osób nie szczepi się na grypę. To duży błąd, bo powikłania po grypie mogą być wyjątkowo groźne.

Grypa – co to takiego i jak rozpoznać jej objawy?

Grypa – ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywołana zakażeniem wirusem grypy. Grypa przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (na przykład podczas kichania), a największa ilość zachorowań występuje podczas sezonowych epidemii. Uniemożliwia pracę i normalne funkcjonowanie, z powodu ogólnego osłabienia i złego samopoczucia.

objawy grypa
objawy grypa

Objawy zakażenia wirusem grypy

  • wysoka, sięgająca nawet do 40 stopni C., gorączka
  • dreszcze
  • ból głowy
  • ból mięśni i stawów, które potocznie nazywamy „łamaniem w kościach”
  • ogólne osłabienie
  • suchy kaszel
  • katar
  • w niektórych przypadkach wymioty i biegunka – częściej u dzieci i młodzieży
  • utrata apetytu

Grypa – sposoby zakażenia – czego unikać?

Do zakażenia grypą dochodzi poprzez kontakt z chorym, lub osobą, u której grypa przechodzi bezobjawowo. Sam wirus roznosi się drogą kropelkową lub poprzez kontakt ze skórą i przedmiotami, które swoim dotykiem lub kichaniem „zaraziła” osoba przenosząca wirusa. W ten sposób, poprzez dotyk ust, oczu bądź jedzenia – wprowadzamy wirusa grypy do układu oddechowego, dlatego tak ważne jest mycie rąk, szczególnie po opuszczeniu miejsc publicznych. Okres inkubacji wirusa wynosi od jednego dnia do tygodnia, choć najczęściej występuje po dwóch-trzech dniach od zakażenia. Chory człowiek zakaża dzień przed wystąpieniem objawów do nawet 10 dni po ich ujawnieniu.

Jak leczyć grypę?

Nasze leczenie powinno rozpocząć się od prewencji, czyli od wykonywanych sezonowo szczepień. Prawdą jest, że wirus grypy nieustannie się mutuje i nie ma na niego uniwersalnej szczepionki, ale na podstawie analiz statystycznych można ustalić, na które linie wirusa można się uodpornić. Szacuje się, że szczepienia zmniejszają liczbę zachorowań u dzieci nawet o 36 proc. Kiedy już pojawią się pierwsze objawy, nie można zwlekać, a leczenie należy rozpocząć natychmiastowo od pozostania w domu w łóżku. Organizm, który całe swoje siły przeznacza do walczenia w wirusem, potrzebuje dużo odpoczynku oraz nawodnienia. Grypę we wczesnym stadium najlepiej leczyć metodami naturalnymi, takimi jak syrop z cebuli, spożywanie czosnku, miodu, soku z malin i aronii. Produkty te pełnią rolę rozgrzewającą oraz antybakteryjną. Podczas leczenia domowego możemy walczyć jedynie z objawami grypy, dlatego warto zaopatrzyć się w środki, które uśmierzają najpoważniejsze dolegliwości – krople na katar, syropy na kaszel i środki przeciwgorączkowe.

Powikłania po grypie – czy jest się czego obawiać?

Jak wszyscy wiemy, grypa sama w sobie jest groźną chorobą i nie należy jej lekceważyć. Główną przyczyną śmierci nie jest sam wirus, a powikłania pochorobowe.

Najczęściej występujące powikłania grypy to:

Szczepionki przeciwko grypie sezonowowej

Szczepionki mają na celu zapobieganie grypie, zwłaszcza u osób, które należą do grupy podwyższonego ryzyka powikłań pogrypowych, np. cukrzycy czy osoby po ukończeniu 50. roku życia. Ponadto szczepienie zalecane jest u wszystkich osób po ukończeniu 6. miesiąca życia. Szczepienia powinny być wykonywane w okresie jesiennym, zaraz przed sezonem zwiększonego ryzyka zachorowań.

Po zaaplikowaniu szczepionki układ immunologiczny naszego organizmu zaczyna wytwarzać przeciwciała, czyli bronić się przed chorobą. Oporność rozwija się zazwyczaj w ciągu trzech tygodni od podania szczepionki, a utrzymuje się nawet do 12 miesięcy. Największa skuteczność szczepionki występuje u zdrowych dorosłych. Okres ważności szczepionki wynosi jeden sezon grypowy.

Comments are closed.