Transplantacja Na czasie Aktywność sportowa a maseczki – z jakich filtrów warto korzystać?

Aktywność sportowa a maseczki – z jakich filtrów warto korzystać?

maska przeciwsmogowa

Miłośnicy biegania na świeżym powietrzu często zmagają się z problemami związanymi z wysokim poziomem zanieczyszczeń. Sprawia on, że trenowanie na zewnątrz bywa mocno utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe. Zwłaszcza w dużych miastach, w których sytuacja jest obecnie najgorsza.

Jak radzić sobie z zanieczyszczeniami powietrza podczas biegania?

Optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku wydają się specjalne maseczki antysmogowe. Mowa oczywiście o produktach dostosowanych do aktywności fizycznej. Istotne jest zwłaszcza to, z jakich dokładnie filtrów korzystają. To one w końcu decydują o skuteczności neutralizacji rozmaitych pyłów oraz innych zanieczyszczeń. Warto więc poświęcić im najwięcej uwagi. O filtrach do masek przeczytaj na DragonMask.pl.

W sieci często można spotkać się z dyskusjami na temat biegania w maseczkach. Ogromne znaczenie ma nie tylko sama filtracja pyłów, ale też odpowiedni przepływ powietrza, dzięki któremu organizm będzie dobrze dotleniony podczas wysiłku. Z tego właśnie powodu lepiej decydować się na produkty dedykowane sportowcom. W ich przypadku filtry do maseczek także zostają specjalnie dostosowane do sposobu ich użycia, jak również warunków panujących zarówno podczas biegania, jak i innych aktywności – jazdy na rowerze, ćwiczeń siłowych, nordic walkingu etc.

Jakie filtry do masek sportowych wybrać? Na co zwrócić uwagę?

maska przeciwsmogowa

Oczywiście sam dopisek „SPORT” nie wystarczy, by podjąć decyzję o zakupie. A przynajmniej nie powinien. Wpływ na skuteczność filtrów ma bowiem wiele czynników, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Mowa tutaj w szczególności o:

  • rodzaju filtrowanych zanieczyszczeń – w pierwszej kolejności będzie to oczywiście smog, a więc pyły PM 1.0, PM 2.5 i PM 10, jednak dobrej jakości maseczki zatrzymują także inne zanieczyszczenia. Przede wszystkim kurz, pyłki roślin (ważne dla alergików), spaliny, dym tytoniowy i wiele innych toksycznych substancji,
  • skuteczność oczyszczania – najlepszy filtr do maseczek powinien wyróżniać się wydajnością na poziomie 99,9%. Nie ma tu więc mowy o działaniu nieprzystającym do rodzaju zagrożenia,
  • czas użytkowania – jest zależny od rodzaju produktu, jak również sposobu użycia. Zazwyczaj jednak filtr do maski wystarczy na kilka godzin, maksymalnie 10.

Oczywiście nie można zapominać też o kompatybilności z posiadanymi maseczkami. Niektóre filtry mogą bowiem do nich nie pasować. Trzeba więc zwrócić na to uwagę jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Czy warto korzystać z maseczek podczas biegania?

 

Aktywność fizyczna sprawia, że ilość wdychanego powietrza jest większa. Dobrej jakości filtry do masek antysmogowych sprawią więc, że będzie ono czyste. Ma to, rzecz jasna, ogromny wpływ na kondycję układu oddechowego. Nie jest przypadkiem, że wielu doświadczonych biegaczy radzi, aby treningi planować w dniach, w których poziom zanieczyszczeń dostępnych w powietrzu jest najniższy (sytuację można łatwo kontrolować przy użyciu specjalnych aplikacji).

Mowa tu zwłaszcza o okresie jesienno-zimowym, kiedy to problem ten jest najpoważniejszy. Dobry filtr do maski antysmogowej sprawi, że wpływ smogu oraz innych substancji będzie znacznie mniejszy. Sama maska utrzyma natomiast przepływ powietrza na odpowiednim poziomie. Przełoży się to nie tylko na wysoki komfort treningu, ale też na odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy biegasz okazjonalnie czy regularnie. Właściwa ochrona przed zanieczyszczeniami powietrza to warunek utrzymania dobrego zdrowia.

Comments are closed.