Transplantacja Zdrowie Ból pleców – profilaktyka – 5 sposobów na zadbanie o swój kręgosłup!

Ból pleców – profilaktyka – 5 sposobów na zadbanie o swój kręgosłup!

bol plecow profilaktyka 5 sposobow na zadbanie o swoj kregoslup

Ból pleców to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych. W rzeczywistości 4 na 5 osób odczuwa dolegliwości wokół dolnego odcinka kręgosłupa w pewnym momencie swojego życia. Ból pleców w odcinku lędźwiowym i krzyża może być spowodowany wypadkiem lub urazem, ale bardzo często jest wynikiem niewłaściwego trybu życia. Niezależnie od przyczyn, prowadzi do niezdolności ludzi do prawidłowego wykonywania codziennych czynności. Oto 5 świetnych sposobów, które pomogą Ci w tym trudnym zadaniu. Jak pozbyć się bólu pleców? Odpowiadamy poniżej.

Utrzymuj równą postawę

Obecnie większość ludzi spędza większość czasu siedząc przy stole, za biurkiem lub na kanapie. Niestety, na dłuższą metę przyczynia się to do błędów w postawie i tendencji do garbienia się.

Garbienie się jest niezdrowe, ponieważ prowadzi do niepotrzebnego obciążenia dolnej części pleców. Prowadzi to do przeciążenia mięśni pleców i karku, bólu barków, a nawet nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa. Dlatego bardzo ważne jest, aby podczas pracy siedzieć prosto.
Aby pozbyć się bólu pleców, upewnij się, że krzesło i miejsce pracy znajdują się w odpowiedniej odległości i na odpowiedniej wysokości. Upewnij się, że siedzisz na wygodnym krześle z odpowiednim podparciem pleców, ramion i szyi. Rozłóż ciężar ciała równomiernie na obu udach i w razie potrzeby utrzymuj kolana na wysokości ud lub nieco wyżej, korzystając z podnóżka. Nie siedź też przez długi czas: czasami wstań i idź się przejść.

ćwiczenia młodej kobiety na macie - na wzmocnienie kręgosłupa

Regularnie ćwicz i bądź aktywny fizycznie

Brak czasu i lenistwo zmieniły wielu z nas w siedzące istoty, ale ludzkie ciało jest naturalnie zbudowane tak, aby było aktywne. Aby utrzymać sylwetkę i pozbyć się bólu pleców, musisz regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i promują elastyczność.

Ponadto aktywność fizyczna utrzymuje ciało w dobrej kondycji i zdrowej wadze. Problemy z plecami są częstsze u osób, które są w złej kondycji i mają nadwagę, ponieważ plecy muszą stale utrzymywać dodatkowe kilogramy.

Aby pozbyć się bólu pleców, musisz nie tylko ćwiczyć, ale co ważniejsze, robić to dobrze. Zamiast opracowywać złożone ćwiczenia tylko w dni powszednie, lepiej będzie rozłożyć ćwiczenia na cały tydzień. Unikaj również podnoszenia ciężkich przedmiotów, ponieważ obciążają one Twoje plecy. Zamiast tego trzymaj się ćwiczeń, które poprawiają podstawową siłę ciała i mięśni, takich jak:

  • trening siłowy,
  • pływanie,
  • wzmacnianie brzucha lub
  • pilates.

Zadbaj o swoją dietę

Bardzo prawdziwe jest przysłowie: „Jesteś tym, co jesz”. Twoje ciało potrzebuje zdrowej, pożywnej żywności, aby mogło funkcjonować jak najlepiej. Zbilansowana dieta zawierająca różnorodne witaminy, minerały, białka i inne składniki odżywcze odżywi Twoje kości, dyski i mięśnie oraz wzmocni je. Dlatego, aby pozbyć się bólu pleców, zdrowo się odżywiaj!

Ponadto zdrowa dieta z wystarczającą ilością świeżych warzyw i owoców, chudego mięsa, nabiału i produktów bogatych w błonnik utrzymuje układ trawienny w czystości i ułatwia prawidłowe funkcjonowanie.

Wiadomo, że podrażnienie jelit i zaparcia wywierają nacisk na dolną część pleców i powodują silny ból. Zbilansowana dieta pomaga również utrzymać wagę pod kontrolą, a tym samym pomaga uniknąć nadwagi związanej z bólem pleców. Z drugiej strony takie jak ser topiony, biała mąka i napoje alkoholowe, mogą nasilać ból pleców. Ponadto unikaj pikantnych potraw, fast foodów i słodkich potraw, które są nie tylko niezdrowe, ale nie pomogą Ci pozbyć się bólu pleców.

Regularnie korzystaj z profesjonalnego masażu

Tak jak Twoje ciało potrzebuje aktywności, tak łaknie również odświeżenia i relaksu. Ludzie prowadzą bardzo stresujące życie – fizyczne i psychiczne wymagania współczesnego świata pracy z łatwością ograbiają z sił.

Bez odpowiedniego odpoczynku i relaksu plecy mogą zostać poważnie uszkodzone, a stres spowodowany napięciem mięśni może prowadzić do bólu pleców. Właściwy masaż to najlepszy sposób na uwolnienie się od stresu w umyśle, rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu pleców.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się do profesjonalnego masażysty, czy decydujesz się na fotel do masażu, włącz masaż do swojego planu fitness. Zdziała to cuda dla twojego zdrowia, a zwłaszcza pleców. Możesz skorzystać z ogólnego masażu ciała, aby odmłodzić swoje ciało lub wybrać ukierunkowane masaże, które koncentrują się na łagodzeniu bólu mięśni i pleców.

Masaż pomoże również wyprostować kręgosłup, zmniejszając nacisk na nerwy i wyprostowując postawę, co jest niezbędne do łagodzenia bólu pleców.

Rzuć palenie

Oto kolejny powód, dla którego warto rzucić palenie: powoduje ból pleców. Palenie papierosów stwarza liczne zagrożenia dla zdrowia. Tytoń znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, dziąseł i okrężnicy. Zwiększa ryzyko zawałów serca, udarów i innych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak dusznica bolesna i poważnych chorób płuc, takich jak zapalenie oskrzeli.

Nawet problemy psychologiczne, takie jak depresja i lęk mogą być związane z paleniem. Spożycie nikotyny prowadzi do stwardnienia tętnic. W efekcie zmniejsza się przepływ krwi do okolicy grzbietowej, przyspieszając degenerację krążka międzykręgowego. Ponadto palenie zmniejsza wchłanianie wapnia, niezbędnego pierwiastka w utrzymaniu zdrowych i silnych kości.

Podsumowanie

Oczywiście „rzucenie palenia” jest łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia, ale masz wystarczającą wiedzę, aby to zrobić. Nikotyna na dziąsłach i plamy na zębach mogą pomóc w podjęciu tej trudnej decyzji. Rzucenie palenia pomoże Ci pozbyć się bólu pleców.
Te pięć sposobów może pomóc nie tylko pozbyć się bólu pleców, ale także poprawić stan zdrowia i zapobiec wielu możliwym chorobom.

Więcej na temat kręgosłupa i schorzeń z nim związanych przeczytasz tutaj: https://polecanyortopeda.pl/kregoslup/

Comments are closed.