Transplantacja Zdrowie Zapalenie oskrzela – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie oskrzela – objawy, przyczyny, leczenie

zapalenie oskrzela

Zapalenie oskrzela jest chorobą, która może rozpoczynać się bardzo podstępnie, ponieważ łatwo pomylić je z przeziębieniem. Zapalenie oskrzeli to pospolita infekcja dolnych dróg oddechowych. Szczyt zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy.

Zapalenie oskrzela

Zapalenie oskrzeli jest chorobą, którą w zdecydowanej większości przypadków wywołują te same wirusy co przeziębienie i grypę. Zapalenie oskrzeli może się rozwinąć, jako powikłanie po przebytym przeziębieniu. Wirusy, które powodują przeziębienie, niekiedy atakują również dolne drogi oddechowe i wówczas może dojść do zapalenia oskrzeli. Przeziębienie osłabia układ odpornościowy, co sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje bakteryjne oskrzeli i płuc.

Zapalenie oskrzeli może być ostre – to zwykle wbrew nazwie, dość łagodna infekcja wirusowa, która po kilku dniach zazwyczaj mija bez śladu lub przewlekłe – gdy dochodzi do nadkażenia bakteryjnego. Wtedy konieczne jest wykonanie dokładnych badań diagnostycznych – nie tylko w kierunku przewlekłego zapalenia oskrzeli, ale również astmy, zapalenia zatok oraz innych chorób układu oddechowego.

Objawy zapalenia oskrzela

U większości pacjentów choroba rozwija się w następstwie wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Problemy z oskrzelami najczęściej objawiają się uciążliwym kaszlem, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny, o charakterystycznym śluzowym (białym) lub ropnym (żółtym) charakterze. Przy ostrym zapaleniu oskrzeli kaszel utrzymuje się do trzech tygodni. Chorzy zgłaszają także, że doskwiera ich złe samopoczucie, ogólne osłabienie oraz wysoka temperatura.

zapalenie oskrzeli kaszel
zapalenie oskrzeli kaszel

Objawy to m.in.:

  • kaszel – suchy i męczący, w kolejnych etapach pojawia się odkrztuszanie wydzieliny
  • złe samopoczucie
  • ból głowy
  • gorączka
  • bóle mięśni
  • duszność

Przyczyny zapalenia oskrzela

Przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli są przede wszystkim wirusy, np. rhinowirusy, które wywołują również katar, lub wirusy grypy. Rzadziej winne są bakterie. Choroba atakuje głównie jesienią i zimą, zakażenie następuje drogą kropelkową, np. podczas kichania.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Podczas leczenia zapalenia oskrzeli bardzo ważna jest obserwacja i łagodzenie objawów. Najważniejsze jest, aby pozostać w tym czasie w domu. Organizm wystawiony jest na walkę z chorobą, z którą musi sobie poradzić, więc potrzebuje regeneracji.

Gdy podczas choroby dopada nas wysoka gorączka, warto pamiętać, aby przyjmować duże ilości płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Zalecane jest także stosowanie środków obniżających temperaturę. Kiedy kaszel u chorego jest bardzo nasilony, należy zaopatrzyć go w leki wykrztuśne, dla odkrztuszenia wydzieliny zalegającej w oskrzelach.

W przypadku zdiagnozowanego zapalenia oskrzeli zazwyczaj nie stosuje się antybiotyków gdyż nie działają one na wirusy, a to właśnie one są najczęściej odpowiedzialne za wywołanie choroby.

Comments are closed.