Transplantacja Zdrowie Czy warto zażywać suplementy diety?

Czy warto zażywać suplementy diety?

suplementy diety

Suplementy diety są jednym z szeroko omawianych tematów w dzisiejszych czasach. Coraz więcej osób decyduje się po nie sięgać, ponieważ są łatwo dostępne. Nie wymagają przepisu lekarza, czasem nawet nie wymagają wizyty w aptece, ponieważ wiele z nich stoi na zwykłej sklepowej półce. Jednak czy naprawdę są tym, co należy zażywać?

Suplementy, które szybko uzupełniają poziom niedoborów

Niezdrowy tryb życia, w szczególności niezdrowa dieta, może przyczynić się do powstania licznych niedoborów w organizmie człowieka. Dzieje się tak, ponieważ większość witamin i minerałów czerpiemy właśnie z pożywienia – niektóre w formie już gotowej już do działania, inne z kolei jako prowitaminy, które dopiero w naszym ciele ulegają przekształceniu do konkretnych aktywnych witamin. Z tego powodu, kiedy jedzenie nie jest w pełni wartościowe, może szybko powstać niedoborów konkretnego składnika lub nawet całego szeregu składników.

Niedobory witamin i minerałów objawiają się różnorodnymi dolegliwościami i chorobami, które mogą dotyczyć dosłownie całego ciała. Wiele osób obserwuje, że w wyniku spadku stężenia tych ważnych substancji wypadają im włosy, spada odporność lub pojawiają się inne nieprzyjemne skutki. W takim przypadku rozwiązaniem jest oczywiście jak najszybsze uzupełnienie niedoborów. Suplementy diety nadają się do tego idealnie, ponieważ zazwyczaj zawierają wysokie dawki potrzebnych składników. W ten sposób z łatwością mogą przywrócić równowagę organizmu.

Działanie prewencyjne

Istnieją pewne osoby, które znajdują się w grupach ryzyka związanych z wystąpieniem niedoborów witamin i minerałów. Mogą to być na przykład osoby w starszym wieku, kobiety, sportowcy czy też osoby narażone na bardzo wysoki poziom stresu. We wszystkich tych grupach (a także wielu innych) szansa na wystąpienie niedoborów jest bardzo wysoka. Aby tego uniknąć, warto już wcześniej zadziałać prewencyjnie. Przyjmowanie właściwych suplementów diety, które dostarczą najbardziej potrzebnych witamin i minerałów, będzie więc rozwiązaniem, które chroni przed dalszymi negatywnymi skutkami, związanymi ze spadkiem stężenia ważnych substancji odżywczych we krwi.

Czy można przyjmować witaminy bez konsultacji lekarskich?

Wiele osób zastanawia się, czy wystarczy samo podejrzenie niedoboru, aby zażywać witaminy. W wielu przypadkach ludzie już po charakterystycznych objawach mogą podejrzewać, czego im brakuje. Nigdy jednak nie będą mieć absolutnej pewności, dlatego często lepszym pomysłem jest diagnoza niż branie witamin w ciemno. Dzięki diagnozie otrzymujemy bowiem informację  o tym, które substancje naprawdę powinny być przyjmowane.

Rodzaj suplementu

Warto również zastanowić się, jakiego rodzaju suplementy należy przyjmować. Nie wszystkie działają tak samo, dlatego zawsze należy wybierać te, które zostały stworzone przez renomowaną firmę, taką jak Vitama Nature. Tylko wówczas można mieć pewność, że zadeklarowane na opakowaniu stężenie witaminy czy minerału rzeczywiście zostanie dostarczone do organizmu w postaci aktywnej i dostępnej dla ludzkiego ciała – a zatem czy naprawdę niedobory zostaną uzupełnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *