Transplantacja Zdrowie Czym jest stulejka i jak można ją leczyć?

Czym jest stulejka i jak można ją leczyć?

stulejka

Stulejka jest schorzeniem, które dotyka wielu mężczyzn. Niestety niewiele się o tym mówi, z uwagi na to, iż jest to problem strefy intymnej. Czym jest stulejka i jak można ją leczyć?

Stulejka – czym właściwie jest?

Stulejka, czyli znaczne zwężenie napletka, który utrudnia lub całkowicie uniemożliwia prawidłowe odkrycie żołędzi penisa. Dolegliwość ta może być wrodzona lub nabyta, a także całkowita oraz częściowa.

  • Stulejka całkowita, charakteryzuje się tym, iż napletek w całości pokrywa żołądź, a także jest bolesny przy próbie jego odsłonięcia.
  • Stulejka częściowa, jak sama nazwa wskazuje, żołądź jest odsłaniana tylko częściowo.

Stulejka jest defektem anatomicznym, częsty bywa przyczyną bólu oraz dyskomfortu szczególnie podczas czynności seksualnych oraz higienicznych.  Stulejka bywa również przyczyną:

  • Częstych stanów zapalnych
  • Problemów ze wzwodem

Jak rozpoznać problem ze stulejką?

Główną cechą charakterystyczną w diagnostyce stulejki, jest jej wygląd. Pomoce bywa również badanie palpacyjne, aby móc określić czy stulejka jest częściowa czy całkowita. Objawy takie jak skapywanie moczu, obrzęk napletka, ropna wydzielina czy zaczerwienienie powinny skłonić nas do wizyty u urologa. Warto również dodać, iż wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy ze swojego defektu, jakim jest stulejka.

Stulejka u dzieci oraz niemowlaków

U chłopców do 2/3 roku życia, stulejka jest naturalnym zjawiskiem, i nie należy jej w żaden sposób na siłę odsłaniać.  Dopiero między 2 a 3 rokiem życia, można podjąć pierwsze próby odsłonięcia napletka. Warto zaznaczyć, iż kluczowa jest tutaj opieka pediatry, i kontrolowanie postępów w kwestii zsuwania napletka u dziecka. Wszystkie niepokojące objawy takie jak częste oddawanie moczu, stany zapalne układu moczowego, czy widoczne zdenerwowanie dziecka podczas próby oddania moczu, mogą wskazywać na pojawienie się bólu i problemów ze stulejką. Takie objawy mogą wystąpić już po 2 roku życia, warto więc dobrze obserwować swoje dziecko.

Jak wygląda leczenie stulejki?

Wiek oraz zaawansowanie stulejki odgrywa kluczową rolę w doborze leczenia. Mężczyźni oraz chłopcy w starszym wieku zazwyczaj decydują się na zabieg chirurgiczny który wykonuje się u urologa. Wykonanie takiego zabiegu, polega na wyeliminowaniu wąskiej części napletka. Dodatkowo lekarz może również wykonać kilka nacięć, które będą poszerzały ujście napletka.

Zdarzają się również przypadki, w których konieczna jest plastyka napletka, wędzidełka, lub obrzezanie. Zabiegi są wykonywane w znieczuleniu, a okres rekonwalescencji wynosi około 14 dni.

Plastyka napletka, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym w gabinecie chirurgicznym. Jest to zabieg mniej inwazyjny niż obrzezanie,  aczkolwiek wiąże się z ryzykiem nawrotu stulejki.

Jedynie obrzezanie gwarantuje nam całkowite wyleczenie stulejki. Jednak jest to zabieg operacyjny, który niesie za sobą ryzyko powikłań.

Domowe sposoby – czy są skuteczne?

W przypadku stulejki, nie zaleca się stosowania domowych metod. Próbując leczenia na własną rękę, powinniśmy mieć świadomość, iż możemy sobie tylko zaszkodzić. Odczuwany ból, stany zapalne czy dyskomfort to tylko nieliczne skutki uboczne jakie daje stulejka. Poznań jest idealnym miastem, w którym można uzyskać fachową pomoc, a także zniwelować powstały defekt anatomiczny w szybki i bezpieczny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *