Transplantacja Specjalizacje lekarskie Epidemiolog – czym się zajmuje?

Epidemiolog – czym się zajmuje?

epidemiolog

Epidemiolog to specjalista, który posiada rozległą wiedzą na temat chorób, ich powstawania i rozprzestrzeniania się. Jego zadaniem jest badanie zależności między czynnikami środowiskowymi, a zdrowiem całej populacji. Jak wygląda praca epidemiologa?

Kim jest epidemiolog?

Epidemiolog to specjalista, który zajmuje się badaniem oraz analizą tego, jak czynniki zewnętrzne oraz choroby środowiskowe wpływają na nasze zdrowie. Epidemiologia jest jednym z najbardziej potrzebnych działów medycyny. Jest ona ściśle związana z biostatyką oraz demografią. Lekarz epidemiolog ma wiele zadań, a jednym z nich jest ocena zagrożeń zdrowotnych. Większość swojego czasu spędza w laboratorium wykonując szereg przeróżnych badań, które są niezbędne do wskaźnika zagrożenia daną chorobą. Nauka ma przede wszystkim na celu promocję zdrowia i uświadomienie populacji, jak właściwie się zabezpieczyć przed chorobami środowiskowymi.

Jak wyglądają badania epidemiologiczne?

Aby praca specjalisty była skuteczna, potrzebne jest przede wszystkim częste przeprowadzanie odpowiednich badań. Badania, które wykonuje epidemiolog można podzielić na trzy grupy:

  • badania obserwacyjne – można podzielić na trzy podgrupy: badania kliniczno-kontrolne, kohortowe oraz przekrojowe
  • przeglądowe – mają na celu określić stan zdrowia całej populacji
  • eksperymentalne – steruje się danym czynnikiem, który jest odpowiedzialny za wywołanie choroby

Najważniejsze zadania epidemiologa

Epidemiologia to dziedzina medycyny, która wymaga od specjalisty przede wszystkim cierpliwości, wytrwałości oraz rozległej wiedzy. Skoro wiadomo już, kim jest epidemiolog i jak wyglądają badania epidemiologiczne, warto także wspomnieć o najważniejszych zadaniach specjalisty. Należą do nich m.in.: monitorowanie chorób na poszczególnych obszarach, zapobieganie zakażeniom, ścisłe kontrolowanie szczepień ochronnych, prowadzenie wszelakich badań laboratoryjnych, prowadzenie rejestru chorób zakaźnych oraz ocena warunków sanitarno-epidemiologicznych.

Co więcej, epidemiolog jest również odpowiedzialny za plany zdrowotne państwa, a także listę obowiązkowych szczepień. Osoba będąca na tym stanowisku musi ciągle poszerzać swoją wiedzę. Powierzone obowiązki należy wykonywać z niezwykłą dokładnością, bowiem praca nad chorobami pojawiającymi się wśród populacji nie należy do łatwych. Ważne, aby kandydat był odważny i dodatkowo, niezwykle ostrożny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *