Transplantacja Zdrowie Esperal Łódź – czym jest i kiedy warto ją zastosować?

Esperal Łódź – czym jest i kiedy warto ją zastosować?

esperal łódź

Niektórzy uzależnieni zwracają się ku implantacji Esperalu jako coraz popularniejszej metodzie walki z alkoholizmem. Czy istnieje jasno określony okres i główne wskazania do tego rodzaju leczenia? W naszej opinii odpowiedź jest twierdząca.

Podskórna implantacja disulfiramu, czyli substancji czynnej Esperal Łódź, ma zastosowanie u prawie wszystkich osób, jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania. Choroby układu sercowo-naczyniowego, układu nerwowego, zdrowia psychicznego oraz upojenie alkoholowe należą do najczęściej spotykanych przeszkód. Podskórne umieszczenie Esperalu może również wywołać działania niepożądane, dlatego pacjenci przewlekle chorzy powinni uzyskać zgodę lekarza przed poddaniem się zabiegowi. 

Aby zrozumieć, na ile takie leczenie jest możliwe i skuteczne, należy dokładnie rozważyć istotę istniejącego problemu. Ostateczne wyzwolenie człowieka z uzależnienia od alkoholu to dość trudne zadanie. Osiągnięcie celu zależy od wielu czynników: stopnia zaawansowania choroby, stopnia pogorszenia osobowości, obecności u pacjenta chorób współistniejących itp.

W leczeniu tej choroby ważną rolę odgrywa świadomość pacjenta na temat tego problemu i jego chęć poradzenia sobie z nim. Staje się to kluczem do sukcesu wszystkich znanych metod. 

Czym jest alkoholizm? 

Uzależnienie od alkoholu (alkoholizm) jest chorobą, a nie wadą moralną. Charakterystyczne jest zachowanie uzależniające, czyli wszechogarniająca ochota na alkohol. Choroba charakteryzuje się objawami fizycznymi, psychicznymi i społecznymi. Uzależnienie od alkoholu nie rozwija się z dnia na dzień, problem zwykle rozwija się stopniowo. Nikt, kto spożywa napoje alkoholowe, nie jest bezpieczny przed uzależnieniem.

Leczenie alkoholizmu – wszywka alkoholowa 

Na tle ogólnych istniejących metod, szczególny nacisk należy położyć na leczenie farmakologiczne. Polega na wprowadzeniu do organizmu pacjenta specjalnych leków, których działanie ma na celu zablokowanie produkcji przez wątrobę enzymów odpowiedzialnych za rozkład alkoholu w organizmie. Zatem wchłonięcie nawet niewielkiej dawki alkoholu do organizmu prowadzi do poważnych powikłań, z którymi po prostu nie da się sobie poradzić bez profesjonalnej pomocy medycznej. 

Podskórne podawanie Esperalu jest najlepszym sposobem na wywołanie u pacjenta chemicznej nietolerancji alkoholu etylowego. Substancja nie działa, dopóki osoba nie spożyje kolejnej dawki alkoholu. Ponieważ disulfiram odkłada się w organizmie, efekt utrzymuje się od 8-10 miesięcy i może zostać powtórnie zaaplikowany.

Jednak, jego skutki są widoczne przy próbie spożycia napoju alkoholowego. Mechanizm działania leku polega na zapobieganiu produkcji specyficznego enzymu odpowiedzialnego za eliminację aldehydu octowego, jednego z produktów rozkładu etanolu. W związku z tym właściwa detoksykacja nie ma miejsca, a pacjent cierpi fizycznie z powodu narażenia na substancje toksyczne. Rezultatem jest powstanie uporczywego odruchu — wstrętu na zapach, a nawet widok mocnego trunku.

Zabieg wszycia Esperalu 

W zależności od preferencji lekarza, życzeń pacjenta oraz stanu skóry, obszar wszycia Esperalu jest zróżnicowany. Najczęstsze miejsca do wszywania leku to: w górnej zewnętrznej części pośladków, pod łopatką lub w dolnej części brzucha. 

Aby wykonać zabieg, należy przestrzegać pewnych warunków: powstrzymać się od alkoholu przez kilka dni, przejść badanie lekarskie i ustalić brak przeciwwskazań we wszystkich narządach. Należy również pamiętać, że implantacja Esperalu jest wydarzeniem dość traumatycznym dla psychiki, a podczas picia alkoholu człowiek doświadcza silnego stresu, którego skutki są trudne do przewidzenia.

Sam zabieg jest bezbolesny – odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, i bardzo krótki – trwa około 30 minut. Tabletka z Esperalem, którą umieszcza się na głębokości 6-7 centymetrów, stopniowo będzie rozpuszczać się w ciele pacjenta. Jego skuteczność i długość działania zależą przede wszystkim od dawki leku – na 10 kg masy ciała przypada 1 tabletka. Działanie to zazwyczaj ok 8-10 miesięcy. Na ranę zakładane są szwy, które ściągane są po kilku dniach na wizycie kontrolnej. 

W okresie rekonwalescencji bardzo ważne jest, aby odpowiednio dbać o ranę. Do zakażenia może dojść, gdu rana jest niedbale przemywana, opatrunki nie są systematycznie zmieniane, a higiena jest nieodpowiednia. 

Przeciwwskazania, ryzyko i skutki uboczne 

Należy od razu zaznaczyć, że ta metoda ma swoje przeciwwskazania. Są to: 

Po wykonaniu zabiegu mogą pojawiać się także skutki uboczne, do których zalicza się senność, nudności i wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, przemijająca impotencja, łatwe męczenie się.

Skutki uboczne natomiast pojawiają się, gdy dojdzie do reakcji alkoholu z disulfiramem. Podczas leczenia Esperalem, w przypadku spożywania alkoholu w organizmie człowieka, zachodzą toksyczne interakcje. Są to: 

  • Czerwona twarz;
  • Lęki;
  • Nudności;
  • Wymioty;
  • Ból głowy;
  • Zawroty głowy;
  • Nadmierne pocenie się;
  • Uczucie duszności;
  • Nagłe skoki ciśnienia;
  • Przyspieszony rytm serca.

Objawy te mogą trwać od kilku, nawet do kilkunastu godzin, a rozpoczynają się zazwyczaj kilka minut po spożyciu alkoholu. W najgorszym przypadku spożywanie alkoholu może skończyć się zawałem serca.

Kiedy warto zastosować Esperal? 

Decyzja o wszyciu Esperalu musi być świadomie podjęta – pacjent musi znać wszystkie konsekwencje niestosowania się do zaleceń lekarskich. 

Po wszyciu nie można sięgnąć po żaden wyrób alkoholowy, nie tylko czysty alkohol, ale także takie produkty, jak ocet, czekoladki z alkoholem, wino w potrawach czy ciastach itp. 

Przed decyzją należy więc zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi zabiegu, przeciwwskazań i zaleceń lekarskich. Ta wiedza może pomóc w świadomym podjęciu decyzji o rozpoczęciu walki z nałogiem. Zaleca się także przebywanie w domu i wśród osób zaufanych, które nie będą nakłaniać do spożywania alkoholu. 

Trzeba przyznać, że uzależnienie od alkoholu ma ogromny destrukcyjny wpływ nie tylko na wszystkie narządy i układy organizmu człowieka, ale także na jego mózg, niszcząc zasadniczo jego osobowość, dlatego na każdym etapie leczenia bardzo ważna jest profesjonalna rehabilitacja psychologiczna, a także poważne wsparcie bliskich i przyjaciół. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *