Transplantacja Na czasie Jak dobrać rękawiczki medyczne do własnych potrzeb?

Jak dobrać rękawiczki medyczne do własnych potrzeb?

rękawiczki medyczne

Rękawiczki medyczne stosowane są nie tylko przez personel medyczny, diagnostów laboratoryjnych, chemików czy biologów. Bardzo często wykorzystywane są też w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych czy w branży spożywczej. Chętnie korzysta z nich personel sprzątający ze względu na to, że chronią przed zabrudzeniami czy detergentami. Używamy ich również w domu czy ogródku. Jak dobrać rękawiczki medyczne do własnych potrzeb? Podpowiadamy.

Materiał rękawiczek medycznych

Wybierając rękawiczki medyczne, warto zapoznać się wcześniej z ofertą tego typu produktów. Poszczególne wyroby różnią się między sobą przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane. Tradycyjne, najczęściej stosowane rękawiczki medyczne produkuje się z lateksu, czyli kauczuku naturalnego. Jest to trwały, elastyczny materiał, który dobrze chroni przed krwiopochodnymi patogenami i niektórymi czynnikami chemicznymi. Jednak ze względu na to, że lateks uczula, takie produkty nie są odpowiednie dla alergików.

Rękawiczki nitrylowe z kolei wykonane są z tworzywa sztucznego, które nie uczula, dlatego mogą je stosować również alergicy. Dodatkowo są bardzo wytrzymałe. W odróżnieniu od modeli lateksowych są bardziej odporne na przekłucia, a także działanie olejów, smarów czy rozpuszczalników. Ostatnim popularnym typem rękawiczek są modele winylowe, które również nie uczulają, lecz ze względu na niewielką elastyczność są mniej wytrzymałe. Chronią np. przed olejami, tłuszczami czy ozonem.

Przeznaczenie rękawiczek medycznych

Dobór konkretnych rękawiczek medycznych powinien być uzależniony od tego, w jakim celu chcemy je wykorzystywać. Jeżeli szukamy modelu do własnych potrzeb, a więc stosowania na przykład podczas mycia naczyń czy sprzątania toalety, warto postawić na wersję, która skutecznie chroni przed chemikaliami, a jednocześnie zapewnia nam dobre czucie w palcach. Takie właściwości wykazują modele nitrylowe.

Podczas sprzątania dobrze sprawdzają się również rękawiczki lateksowe. Jednak ze względu na to, że materiał ten może uczulać, raczej nie jest przeznaczony dla alergików. Jeżeli opiekujemy się na przykład osobom starszą i zmieniamy jej regularnie opatrunki, wówczas w tym celu najlepiej sprawdzą się rękawiczki lateksowe. Jeżeli jednak mamy uczulenie na kauczuk naturalny, równie dobrze posłużą nam wyroby nitrylowe.

Rozmiar rękawiczek medycznych

Kolejny aspekt, który należy uwzględnić, wybierając rękawiczki medyczne do własnych potrzeb to ich rozmiar. Żeby zapewnić sobie maksymalną ochronę, a także dobre czucie, warto postawić na jak najlepiej dopasowany rozmiar. Takie wyroby dostępne są w różnych wymiarach, dzięki czemu bez problemu, dostosowane do swoich potrzeb produkty znajdą zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Standardowa rozmiarówka rękawic medycznych obejmuje modele w wersji S, M, L, XL. Można jednak znaleźć również wyroby XS lub XXL. Dobór odpowiednich wymiarów jest szczególnie ważny w przypadku rękawic winylowych, ponieważ są one zbyt mało elastyczne, aby dopasowały się do dłoni w sytuacji, kiedy wybierzemy nieodpowiedni rozmiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *