Transplantacja Na czasie Jak dostać zwolnienie lekarskie online? To prostsze niż sądzisz

Jak dostać zwolnienie lekarskie online? To prostsze niż sądzisz

tabletki

W przypadku czasowej niezdolności do pracy pracownika, który posiada ubezpieczenie chorobowe, wystawiane jest zwolnienie elektroniczne przez lekarza. Takie zwolnienie można dostać zarówno na wizycie stacjonarnej, jak i konsultacji online. W jaki sposób można otrzymać L4 przez internet i o czym należy pamiętać?

Zwolnienia chorobowe elektroniczne – czym są i jak je otrzymać?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie zastąpiło w Polsce zwolnienia papierowe, które znane były ubezpieczonym pracownikom z lat wcześniejszych. Cyfryzacja w tym przypadku wiąże się z wieloma korzyściami, przede wszystkim z automatycznym przekazywaniem danych o L4 do pracodawcy i ZUS. Chory nie musi martwić się, jak dostarczyć swoje L4 do zakładu pracy na czas ani tym, czy lekarz wysyła zwolnienie lekarskie do ZUS, ponieważ wszystko jest automatyczne.

Zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikom objętym przez stosowny czas ubezpieczeniem chorobowym, którzy czasowo niezdolni są do świadczenia obowiązku pracy. Usprawiedliwia ono nieobecność w pracy, a dodatkowo uprawnia do pobierania świadczeń chorobowych za okres niezdolności do pracy. L4 otrzymać można od swojego lekarza pierwszego kontaktu oraz może je wystawić specjalista w czasie wizyty prywatnej. Nierzadkie są zwolnienia lekarskie online, które wystawiane są po konsultacjach lekarskich odbywających się przez internet.

Jak dostać zwolnienie lekarskie przez Internet?

Nie zawsze pacjent ma możliwość, by samodzielnie zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza po zwolnienie chorobowe. Na szczęście wizyta osobista nie jest warunkiem jego otrzymania. Jak dostać zwolnienie lekarskie, nie wychodząc z domu? Rozwiązaniem jest skorzystanie z konsultacji online. Oferuje je wiele placówek medycznych – zwolnienie lekarskie online otrzymasz na portalu naszarecepta.pl.

Decydując się na konsultacje prywatne z lekarzem (np. w formie zdalnej), należy liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów, a płatność nie jest równoznaczna z otrzymaniem L4. Pacjent nie płaci za zwolnienie lekarskie, tylko za prywatny kontakt z lekarzem i dopiero specjalista – na podstawie wywiadu medycznego – oceni zasadność wystawienia L4. Wywiad medyczny w tym przypadku wygląda nieco inaczej niż na wizycie stacjonarnej. Zazwyczaj polega na uzupełnieniu formularza medycznego, który następnie analizowany jest przez dyżurującego lekarza w danym momencie.

Otrzymane online zwolnienie lekarskie elektroniczne – o czym trzeba wiedzieć?

Pacjent, który otrzyma zwolnienie lekarskie przez internet, nie jest zwolniony z informowania pracodawcy o swojej nieobecności. Co prawda informacja ta trafia na konto PUE ZUS pracodawcy, jednak dobrą praktyką jest dodatkowo osobiste przekazanie (np. telefoniczne) o zwolnieniu lekarskim. W ten sposób pracodawca może przygotować się na nieobecność pracownika, przekazując czasowo jego obowiązki innej osobie. Warto również wiedzieć, jak sprawdzić zwolnienie lekarskie online:

  • Dostęp do swoich zwolnień lekarskich pacjent ma na swoim osobistym profilu PUE ZUS, do którego zalogować można się przez bankowość elektroniczną. Informacje elektroniczne o zwolnieniach chorobowych trafiają tam automatycznie i w razie potrzeby można je w kilku ruchach odnaleźć.
  • W razie potrzeby można skorzystać z posiadanego profilu IKP, gdzie również zapisywana jest historia medyczna pacjenta, w tym zarówno jego recepty, jak i posiadane skierowania i zwolnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *