Transplantacja Zdrowie Jakie dolegliwości może wywołać nieleczona próchnica?

Jakie dolegliwości może wywołać nieleczona próchnica?

prochnica

Gdy byliśmy dziećmi podczas lekcji o higienie często powtarzano hasło, aby myć zęby po każdym posiłku. Próżno jednak szukać dorosłych, którzy po zjedzeniu obiadu w restauracji udają się do łazienki, aby użyć szczoteczki i pasty do zębów. Przyzwyczailiśmy się do dbania o higienę jamy ustnej dwa razy w ciągu dnia, jednak czy jest to wystarczające?

Mycie zębów to bardzo ważna czynność higieniczna nie tylko z perspektywy dbania o czystość, ale również o dobry stan zdrowia. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to zabieg, którego większość z nas wolałaby uniknąć. Zaawansowana próchnica może wiązać się ze stanem zapalnym i bakteriami obecnymi w jamie ustnej. Te dwa czynniki mogą przełożyć się na stan naszego zdrowia. Wpływać na choroby sercowo-naczyniowe, utrudniać leczenie cukrzycy oraz potęgować inne dolegliwości. Próchnica jest również niezwykle niebezpieczna dla kobiet w ciąży, a właściwie ich nienarodzonych dzieci. Zapalenie przyzębia wiązane jest z ryzykiem przedwczesnego porodu oraz z niską masą urodzeniową noworodka. Obecne w jamie ustnej bakterie mogą krążyć w organizmie i trafić do płynu owodniowego i łożyska ciężarnej kobiety.

Jak zapobiegać próchnicy?

Mycia zębów uczymy się już od najmłodszych lat. Niestety szybko zapominamy o tej wiedzy i popełniamy kilka błędów mających fatalne efekty dla naszych zębów oraz dziąseł. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że zęby należy myć po każdym głównym posiłku, a jeżeli jest to niemożliwe to możemy je jedynie przepłukać wodą. Aby umyć zęby potrzebujemy odpowiedniej szczoteczki oraz pasty. Nie wystarczy wybrać przypadkowych produktów, ponieważ mogą one zaszkodzić kondycji uzębienia. Szczoteczka powinna być niewielka – mały rozmiar umożliwi dotarcie do trudnodostępnych miejsc. Twarde włosie może uszkodzić szkliwo. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem okazuje się szczoteczka elektryczna, która dodatkowo posiada wibracje sygnalizujące odpowiednią długość mycia zębów.

Aby posiadać zdrowe zęby i dziąsła powinniśmy zapamiętać kilka ważnych reguł. Zębów nie należy myć bezpośrednio po posiłku. Często chcemy szybko odświeżyć jamę ustną, jednak nie jest to dobry pomysł. Potrawy o niskim pH (np. owoce cytrusowe) lub kawa sprawiają, że są w niej obecne kwasy, dlatego mycie zębów powinniśmy odłożyć w czasie o około 30 minut, aby poziom pH w ustach został wyrównany przez organizm. Wcieranie kwasów w szkliwo zębów prowadzi do jego erozji i powstawania ubytków klinowych powodujących nadwrażliwość zębów.

Pamiętaj, aby unikać past o wysokich parametrach ściernych. Są to preparaty wybielające lub przeznaczone dla osób uzależnionych od palenia papierosów. Wybierz łagodny płyn do płukania bez chlorheksydyny i alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *