Kim jest ortodonta?

ortodonta

Ortodonta to lekarz, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych. Jego kompetencje pozwalają nie tylko na zakładanie aparatu nazębnego, ale również na leczenie wszelkich ubytków. Jak wygląda wizyta u ortodonty?

Kim jest ortodonta?

Ortodonta jest lekarzem specjalizującym się w profilaktyce oraz leczeniu wad zgryzu. Ponadto, zajmuje się również leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Choć ortodonta najczęściej kojarzy się z prostowaniem krzywo rosnących zębów, to zakres jego możliwości jest zdecydowanie większy. Dlatego warto wiedzieć, że leczenie ortodontyczne pozwala nie tylko na prawidłowe ustawienie zębów czy korektę wady zgryzu, ale również na osiągnięcie właściwych proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. Terapia ortodontyczna nie polega na zachowaniu estetyki twarzy i samego uśmiechu, ale na kompleksowym leczeniu. Dla wielu ludzi uśmiech jest najważniejszą wizytówką, tak więc prawidłowe uszeregowanie zębów umożliwia właściwą higienę uzębienia, chroni więc przed próchnicą, a nawet poprawia funkcjonalność zgryzu.

Kiedy warto udać się do lekarza ortodonty?

Z pomocy ortodonty może korzystać każdy, niezależnie od wieku. Jasnym i wystarczającym sygnałem, który powinien skłonić do wizyty mogą być zauważone nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Jednak to nie wszystko, bowiem do ortodonty można udać się również w momencie, kiedy dochodzi do występowania wady wymowy, choroby dziąseł i samego przyzębia. Każdy z wymienionych objawów może być przyczyną wad występujących w obrębie jamy ustnej.

W przypadku dzieci, pierwszą wizytę u ortodonty najczęściej zleca stomatolog podczas wizyt kontrolnych, gdy zauważa, że u najmłodszych pacjentów zaczynają pojawiać się zęby stałe. Natomiast dorośli powinni skorzystać z jego pomocy w przypadku występowania wyżej wymienionych problemów. Przesłanką do skorzystania z pomocy ortodonty mogą okazać się również pojawiające się zęby mądrości, bowiem nierzadko się zdarza, że są one odpowiedzialne za przesunięcia zębów.

Jak przygotować się do wizyty?

Pierwsza wizyta u lekarza ortodonty nie różni radykalnie od wizyty u dentysty. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to dokładne wyszczotkowanie zębów bezpośrednio przed wizytą. Pacjent podczas pierwszej wizyty jest informowany, jak będzie przebiegało leczenie. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem na temat doskwierającego problemu, a następnie, aby wskazać odpowiednią metodę, ortodonta potrzebuje zdjęć RTG – pantomograficznego i kefalometrycznego. Wszystko dlatego, że skupia on swoją uwagę nie tylko w obrębie zębów, ale i języka, dziąseł, mięśni żuchwy, a także profilu twarzy.

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne w założeniu powinno trwać około 2 lat. Jednak rzeczywistości bywa nieco inna, bowiem czas ten może się zarówno skrócić, jak i wydłużyć. Wszystko zależy od tego, jak poważna jest wada. Do leczenia ortodontycznego wykorzystywane są specjalne urządzenia – aparaty ortodontyczne. Można wyróżnić dwa – ruchomy oraz stały. Aparaty przygotowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Tworzy się je na podstawie wcześniej wykonanego zdjęcia RTG oraz wycisków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *