Transplantacja Zdrowie Koronawirus – czym jest i jak się objawia?

Koronawirus – czym jest i jak się objawia?

Koronawirus czym jest i jak się objawia

Koronawirus – czym jest i jak się objawia? Wirus, który dotarł do nas z Chin (SARS-CoV-2) zaraził już ogrom ludzi na całym świecie. COVID-19 został uznany za pandemię przez WHO kilka tygodni temu. Wiadomo, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, kiedy zakażona osoba kaszle lub kicha.

Koronawirus – charakterystyka

Wirus po raz pierwszy pojawił się w chińskiej miejscowości Wuhan. Koronawirus z Wuhan oznaczony skrótem SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19. Jakiś czas temu WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosiła wirusa z Wuhan jako stan pandemii. Jak wiadomo, wirus przenosi się drogą kropelkową, więc nikt z nas nie powinien przebywać w towarzystwie osoby przeziębionej, czy chorej, która kicha lub kaszle. Koronawirusy to rodzina wirusów wywołujących choroby u zwierząt.

Jednakże nowy wirus, który oficjalnie jest znany jako Covid-19, jest o wiele bardziej niebezpieczny niż samo przeziębienie. Według naukowców z Chin, którzy pracują nad problemem, wirus zmutował się na dwa geny. Jeden z nich jest bardziej agresywny niż drugi, co może powodować komplikacje w opracowaniu szczepionki.

Koronawirus – objawy oraz ryzyko zachorowania

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) głównymi objawami Covid-19 są:

  • suchy kaszel
  • katar
  • wysoka temperatura
  • zmęczenie
  • duszności
  • bóle mięśni

Zakażenie szczepami koronawirusów w postaci HCoV-229E oraz HCoV-OC43 charakteryzuje się niegroźną infekcją, w przebiegu której pojawiają się typowe objawy przeziębienia w postaci kataru oraz niekiedy kaszlu. Inne objawy chorobowe występują u osób zarażonych SARS-CoV. Infekcja rozpoczyna się wysoką temperaturą, do której dołącza się na ogół biegunka, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz duszności. Często objawy przypominają standardową grypę, dlatego nie wolno bagatelizować takich dolegliwości.

Najgorszy przebieg choroby przejawia się u osób w podeszłym wieku, u młodszych dzieci lub u osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi czy chorobami immunologicznymi. Ich organizmy mają obniżoną odporność, przez co są najbardziej narażone na zakażenie.

koronaowirus
koronaowirus

Jak szybko pojawiają się objawy zakażenia?

Uważa się, że objawy pojawiają się między 2 a 10 dniem po zarażeniu wirusem, ale może to potrwać do 24 dni. Większość ludzi (około 80 procent) dochodzi do siebie po chorobie bez specjalnego leczenia. Jednak około jedna na sześć osób (16 procent) poważnie choruje i ma trudności z oddychaniem.

Koronawirus w Polsce

Pierwszy potwierdzony przypadek w Polsce odnotowano 4 marca 2020 roku. Natomiast 12 marca zmarła pierwsza osoba, zarażona koronawirusem. Na ten moment potwierdzono 634 przypadki zakażenia Covid-19, z czego zmarło 7 osób. Prawie 2 tygodnie temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił zawieszenie zajęć we wszystkich szkołach w Polsce, oraz zdecydował o zamknięciu kin, teatrów i galerii handlowych. W gotowości są natomiast apteki czy sklepy spożywcze, w których znajdziemy produkty pierwszej potrzeby.

Jak ochronić się przed Covid-19?

Aby zapobiec zarażeniu się wirusem z Wuhan, należy bezsprzecznie zastosować się do nakazań wydawanych przez rząd. Unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi wskakuje na pierwsze miejsce. Kolejną równie ważną rzeczą jest przestrzeganie zasad higieny – mycie rąk, kichanie i kasłanie w łokieć a także korzystanie z maseczek ochronnych. Podczas zetknięcia się z uchwytami, drzwiami czy innymi rzeczami, które są do użytku publicznego, nie powinno się dotykać nosa, ust czy oczu. Powinno się także zrezygnować z WSZYSTKICH zaplanowanych podróży z racji tego, iż wirus dotarł już do wszystkich państw Europy, a ma skalę światową. Nikt z nas bez konkretnej potrzeby nie powinien wychodzić z domu – jest to jedyny sposób aby uchronić się przed wirusem prawie w 100%!

Comments are closed.