Transplantacja Zdrowie Masaż mięśniowo-powięziowy – jak działa i dla kogo jest polecany?

Masaż mięśniowo-powięziowy – jak działa i dla kogo jest polecany?

masaz powieziowy twarzy

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie masażu, chociaż warto mieć pełną świadomość tego, że masaże można podzielić na wiele różnych rodzajów. Nie da się ukryć, że większość z nich działa relaksacyjnie i doprowadza do rozluźnienia mięśni oraz komfortu psychicznego i fizycznego. Jedną z bardziej popularnych form masażu jest tzw. masaż mięśniowo-powięziowy. Na czym on polega, kto powinien się na niego zdecydować i co można dzięki niemu zyskać?

Masaż mięśniowo-powięziowy – jak to wygląda w praktyce? Wskazówki

Analizując dostępne masaże nie powinno się przechodzić obojętnie obok wskazanego wyżej masażu mięśniowo-powięziowego. To masaż zalecany przede wszystkim tym osobom, które od dłuższego czasu zmagają się z napięciem mięśni, dolegliwościami bólowymi oraz przeciążeniami. Całość opiera się na skutecznej współpracy pomiędzy masażystą a pacjentem. Terapeuta zagłębia się w poszczególne tkanki aż do momentu, w którym u pacjenta nie pojawi się mocno odczuwalny ból (do granicy powięzi). Oczywiście masaż mięśniowo-powięziowy poprzedzony jest diagnostyką, obserwacją postawy ciała, doborem odpowiedniej pozycji oraz zwiększeniem świadomości znaczenia ruchów u pacjenta.

Kiedy warto udać się na masaż mięśniowo-powięziowy? Najczęstsze wskazania

Zabieg masażu powięzi polecany jest przede wszystkim przy znacznym ograniczeniu ruchomości stawów, dolegliwościach bólowych, odczuwaniu uczucia sztywności mięśni i tkanek, przeciążeniach, urazach, bólach kończyn, chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych oraz przykurczu mięśni. Jak już jednak zostało wspomniane terapia powięziowa nie mogłaby się zakończyć sukcesem, gdyby pacjent nie wsłuchiwały się w porady oraz wskazówki ze strony doświadczonego terapeuty i nie mówił głośno o swoich odczuciach. Wskazaniem do wykonania takiego masażu są również migreny, ból miednicy, nietrzymanie moczu i wszelkie problemy gastryczne. Najlepiej porozmawiać na ten temat z wykwalifikowanym masażystą i wspólnie podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia masażu. Decydują się na to zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Co konkretnie można zyskać na masażu mięśniowo-powięziowym? Efekty

Pozostało zastanowić się nad jedną istotną rzeczą, a mianowicie, jakie konkretnie efekty niesie za sobą profesjonalny masaż mięśniowo-powięziowy? Otóż pacjenci mogą się spodziewać, że:

  • odzyskają dawną równowagę mięśniową,
  • szybciej wrócą do pełnej sprawności po przebytym urazie,
  • pozbędą się dolegliwości bólowych,
  • zwiększą ruchomość stawów i elastyczność mięśni,
  • poprawią ogólną funkcjonalność organizmu,
  • wyeliminują napięcie mięśni.

Omawiana terapia cieszy się również dużą popularnością wśród kobiet po porodzie oraz przy problemach z nadgarstkami, barkami oraz łokciami. Masaż jest realizowany na rozmaitych tkankach, na sporej głębokości i obejmuje swoim zasięgiem m.in. naczynia krwionośne, nerwy, mięśnie, najważniejsze organy oraz przewody. Jak widać najlepszym krokiem byłoby zdecydowanie się na przetestowanie masażu mięśniowo-powięziowego i wyrobienie sobie na jego temat prywatnej opinii. Na szczęście zapisanie się na taką terapię nie jest obecnie niczym trudnym. Wystarczy odrobina chęci i otworzenie się na współpracę z terapeutą, a satysfakcjonujące efekty pojawią się w ekspresowym tempie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *