Transplantacja Zdrowie Osteopenia – Objawy, Leczenie, Ćwiczenia

Osteopenia – Objawy, Leczenie, Ćwiczenia

Osteopenia Objawy Leczenie Ćwiczenia

Choroba mało znana, a jednak bardzo doskwierająca. Osteopenia, czyli choroba kości, która może prowadzić do osteoporozy. Czym się różni osteopenia od osteoporozy? Jak rozpoznać objawy? I czy osteopenie da się leczyć?

Osteopenia – co to za choroba?

Osteopenia jest choroba kości, która cechuje się zmniejszeniem gęstości mineralnej kości.  Jednak w tej chorobie, zachowana jest zdolność do mineralizacji, czyli prawidłowego odkładania fosforanów wapnia. Choroba obniża zawartość kostna o ok 2%. Nieleczona osteopenia, lub zdiagnozowana zbyt późno, może prowadzić do osteoporozy. Najczęściej choroba ta dotyka kobiet po menopauzie, a także kobiety które są ściśle związane ze sportem.

Jakie są przyczyny osteopenii?

Hipoestrogenizm jest najczęstszą przyczyną osteopenii u kobiet. Polega on na niedoborze estrogenów, które podczas zachowania prawidłowej gospodarki hormonalnej, maja korzystny wpływ na metabolizm kostny. W wyniki zmniejszonego wydzielania owego hormonu, następuje proces osteolizy, czyli niszczenia kości.

Osteopenia, która występuje u kobiet uprawiających sport, jest wynikiem restrykcyjnych diet (syndrom atletki). Te z kolei prowadzą do  spadku masy ciała, a to wiąże się ze spadkiem estrogenu, o którym już pisano wyżej. Dodatkowo restrykcyjna dieta, prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, i zmniejszenia mineralnej gęstości kości. Osoby bardzo szczupłe, które nie stosują diet, również u nich istnieje ryzyko tej choroby.

Osteopenia
Osteopenia

Czynniki mające wpływ na zmniejszenie gęstości kości to:

  • Nieodpowiednia dieta
  • Siedzący tryb życia
  • Alkohol
  • Palenie tytoniu
  • Stosowanie leków np.: glikokortykosteroidów
  • Celiakia

Diagnoza, leczenie oraz objawy

Najczęściej osteopenia przebiega bezobjawowo w fazie początkowej. Jednak, charakterystycznym objawem jest ból kości. Choroba, najczęściej jest diagnozowana przypadkowo, na przykład podczas urazu. Aby zdiagnozować tą chorobę, należy zbadać poziom T-Score (mineralna gęstość kości). Badanie gęstości kości nazywamy densytometrią. Leczenie uzależnione jest od wyniku badania, a normy są następujące:

  • Powyżej 1 – taki wynik otrzymujemy kiedy jesteśmy zdrowi
  • Poniżej  -1 – potwierdza diagnozę osteopenii
  • Poniżej -2,5 – taki wynik świadczy o osteoporozie

Osteopenia, leczona jest za pomocą odpowiedniej diety, która musi być bogata w wapń oraz witaminę D. Dlatego, wskazane jest spożywanie dużej ilości produktów mlecznych, otrębów, pestek dyni, szpinaku. W ostrych dolegliwościach bólowych, można zastosować farmakologię.

Wcześnie zdiagnozowana osteopenia, pozwala uniknąć rozwoju choroby, która może prowadzić do osteoporozy. Niewskazane jest spożywanie kawy, która wypłukuje z organizmu cenne składniki, a szczególnie wapń. Zdrowa zbilansowana dieta, spacery, czy delikatne ćwiczenia, jazda na rowerze pomogą uchronić kości przed urazem.

Comments are closed.