Transplantacja Zdrowie Ostroga piętowa – rozpoznanie i leczenie

Ostroga piętowa – rozpoznanie i leczenie

ostroga piętowa

Ostroga piętowa to schorzenie, które generuje dolegliwości bólowe guza piętowego w wyniku zmian zwyrodnieniowych. Najczęściej ból zlokalizowany jest w przyśrodkowej części kości piętowej. Zmiany te powodowane są długotrwałym stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego. Tworzący się proces zapalny sprawia, że we wrażliwym miejscu pojawia się dodatkowa tkanka kostna. Na zdjęciu rentgenowskim ostroga piętowa widoczna jest jako ostra wyrośl kostna, która biegnie od guza piętowego ku przodowi.

Ostroga piętowa i jej charakterystyka

Ostroga piętowa to zmiana zwyrodnieniowa, która najczęściej jest efektem utrzymującego się długotrwale stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego. Łączy ono guz kości piętowej z nasadą palców u stóp. Jest to elastyczna struktura  składająca się z tkanki łącznej, która rozluźnia się i napina w trakcie chodzenia. Dzięki temu stopy są odpowiednio sprężyste, a łuk sklepienia podłużnego nie ulega spłaszczeniu. 

Ostrogi piętowe pojawiają się najczęściej w okolicy guza kości piętowej, czyli tam, gdzie swój przyczep ma rozcięgno podeszwowe. Ich budowa wygląda na nienaturalną narośl kostną, która podczas kroku zaczyna doskwierać w postaci bólu. Podobnym schorzenie jest pięta Haglunda. To zwyrodnienie kości piętowej wynikające z jej nadmiernego zaostrzenia w górnej części, w okolicy przyczepu ścięgna Achillesa. Taki defekt pięty jest wrodzony, często jednak nie daje żadnych objawów bólowych. 

Przyczyny powstawania ostrogi piętowej

Bezpośrednią przyczyną tworzenia się stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego są mikrourazy, w wyniku których powstaje ostroga piętowa. Można się ich nabawić na wiele różnych sposobów:

  • zły rozmiar obuwia,
  • przeciążenie stopy,
  • zbyt długie pozostawianie w pozycji stojącej,
  • nadwaga i otyłość,
  • niewyleczone urazy stóp lub kostek,
  • wady nabyte lub wrodzone.

Co ciekawe, ostroga piętowa może rozwijać się zarówno jedno, jak i obustronnie, w zależności od czynnika, który ją wywołuje.

Objawy ostrogi piętowej

Wszystkie objawy związane z ostrogą piętową ograniczają się właściwie do uporczywych dolegliwości bólowych w obrębie pięty. Na początku ból może pojawiać się jedynie w przypadku przeciążania stopy. Charakterystyczne są w tej dolegliwości bóle podczas podnoszenia palców. Z czasem jednak ostrogi piętowe zaczynają doskwierać nawet w czasie spoczynku, a wraz z upływem dni może dochodzić do nasilenia objawów. 

Leczenie fizjoterapeutyczne ostrogi piętowej

Ostrogi piętowe można leczyć przy pomocy kompleksowej fizjoterapii. Łączy ona w sobie zabiegi fizykalne (w tym terapia falą uderzeniową) i ćwiczenia kinezyterapeutyczne. Jeśli chodzi o fizykoterapię, zazwyczaj stawia się na falę uderzeniową. Daje ona najlepsze i najszybsze efekty, choć zabieg może być bolesny dla pacjenta, jeśli jest on bardziej wrażliwy na ból. 

W miejscu pojawienia się ostrogi piętowej stosuje się oddziałującą na proprio- i eksteroreceptory falę mechaniczną, wytwarzającą wysokie ciśnienie i przenikającą w głąb tkanek. W efekcie w błonach komórkowych zaczynają powstawać liczne mikrourazy, co powoduje, że informacja bólowa jest przekazywana do układu nerwowego w ograniczonym stopniu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *