Transplantacja Zdrowie Przydatne i mało znane informacje na temat in vitro

Przydatne i mało znane informacje na temat in vitro

test ciążowy

Na temat zabiegu in vitro oczywiście do tej pory powstało już mnóstwo różnych mitów, które mogą być szkodliwe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dana kobieta nie będzie potem wiedziała, co jest prawdą i może przypadkowo sobie zaszkodzić. Nie każdy z nas lubi wynajdywać sobie informacje i zadawać pytania, więc postanowiliśmy zebrać tutaj kilka ciekawostek na temat tego zabiegu. Jeśli planujesz in vitro lub jesteś obecnie w jego trakcie – być może dowiesz się czegoś nowego.

Pamiętaj też o tym, że tutaj wszelkiego rodzaju wątpliwości powinno się konsultować z lekarzem – w ten sposób zawsze mamy pewność, że postępujemy słusznie. Oczywiste jest to, że in vitro to procedura, z którą wiąże się dużo stresu i niepewności – nie potrzebujemy więc dokładać sobie jeszcze więcej nerwów tylko dlatego, że nie zweryfikujemy zasłyszanej plotki. Mnóstwo krążących informacji o in vitro to właśnie to – plotki, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości.

Wybór płci dziecka i bliźniaki

Jedną z często powtarzanych informacji jest to, że rodzice mogą wybrać sobie płeć dziecka, które przyjdzie na świat. To w szczególności nie odpowiada osobom, które są generalnie przeciwko in vitro – używają one tego argumentu, jako dowodu na to, że in vitro to ingerowanie w naturę i nie powinno się tak postępować. A jaka jest prawda? Prawdą jest to, że nie wybieramy sobie nigdy konkretnego zarodka tylko po to, aby móc kontrolować płeć dziecka. Jeśli już do tego dojdzie to chodzi tutaj o ewentualne obciążenia genetyczne i nieprawidłowości – nigdy o płeć.

Prawdą będzie jednak to, że faktycznie po skorzystaniu z in vitro – często na świat przychodzą bliźniaki. Można to jednak łatwo wytłumaczyć – aby zwiększyć ryzyko powodzenia in vitro, przeprowadza się transfer kilku zarodków. Mimo to odsetek ciąż mnogich nie jest wcale aż tak wysoki – to zaledwie około 2%.

Granice wiekowe i problemy ze snem

W wielu krajach świata istnieją jasno określone zasady dotyczące granicy wieku korzystania z in vitro – ale w Polsce nie ma ustalonych zasad w tej kwestii. Ewentualnie może je wprowadzić samodzielnie konkretna klinika leczenia niepłodności. Z przeprowadzonych spisów wynika, że całkiem sporo kobiet, którym udało się zajść w ciążę z in vitro – to kobiety po 50 roku życia. Zawsze warto więc ostatecznie omówić swój przypadek z lekarzem – on przedstawi nam swoje zalecenia.

Ciekawe jest także to, że na zabieg in vitro nie powinny decydować się kobiety, które mają problemy ze snem – znacznie zmniejsza to szansę powodzenia. Warto wcześniej zająć się swoją dolegliwością – podobne zalecenia dotyczą też nadwagi. In vitro warto powierzyć renomowanej klinice leczenia niepłodności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *