Transplantacja Na czasie Recepta online i e-konsultacja – pomoc bez wychodzenia z domu

Recepta online i e-konsultacja – pomoc bez wychodzenia z domu

tabletki

Dolegliwości zdrowotne często dotykają nas w najmniej do tego odpowiednich momentach. Co więcej, ze względu na zabiegany tryb życia i wiele spraw na głowie, udanie się na wizytę do przychodni lekarskiej dla wielu osób może być niełatwe. Brak czas, możliwości wzięcia urlopu w pracy czy konieczność opieki nad dziećmi sprawia, że dbanie o swoje zdrowie spychamy na dalszy plan. Nie jest to dobre rozwiązanie i warto wiedzieć, że zawsze możemy skorzystać z e-konsultacji lekarskiej, podczas której może zostać wystawiona e-recepta. W ciągu ostatnich kilkunastu lat cyfryzacja dotknęła wiele aspektów naszego życia. Jako Polacy polubiliśmy płatność elektroniczną, robienie zakupów przez Internet czy korzystanie z usług internetowych. Również z roku na rok coraz więcej spraw urzędowych możemy załatwić zdalnie w kilka lub kilkanaście minut. Nie ominęło to także służby zdrowia. Już od kilku lat wiele dokumentów zostaje zapisane w systemie, a od 2020 roku każdy lekarz musi wystawić e-receptę, która jest w formie elektronicznej, zostaje przypisana do naszego konta IKP, a także może zostać wydrukowana.

Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta jest to portal, który pozwala na zajrzenie w zebrane informacje medyczne o nas, osobach, które nas do tego upoważniły, a także naszych dzieciach. Co więcej, za jego pomocą możemy załatwić wiele spraw związanych ze świadczeniami medycznymi. Uzyskanie dostępu do IKP jest proste i wymaga jedynie posiadania numeru PESEL, a także konta w systemie ePUAP, za pomocą którego się logujemy. Jednocześnie warto pamiętać, że w celu otrzymania e-recepty, e-skierowanie czy e-zwolnienia nie musimy mieć aktywnego konta IKP. Informacje, które pozwolą nam na skorzystanie ze świadczenia medycznego, otrzymamy od lekarza prowadzącego konsultację.

Recepta online — jak działa?

Z pewnością wiele osób spotkało się z sytuacją, gdy potrzebowało dostępu do odpowiednich leków. Jednocześnie przez brak czasu, czy problemy z dojazdem do lekarza mieli spore kłopoty z uzyskaniem ich. Obecnie nie ma konieczności udawania się na wizytę lekarską w celu otrzymania recepty. Wszystko można załatwić za pomocą usługi recepta online.

Recepta online (dostępna między innymi na stronach takich jak: https://e-recepta.net/recepta) służy do wystawiania e-recepty zdalnie za pomocą Internetu. Osoba, która potrzebuje dany leku, musi uzupełnić formularz, w którym wpisze swoje dane, dolegliwości, z którymi się zmaga, a także potrzebne leki. Oczywiście warto pamiętać, że lekarza zawsze podejmuje indywidualną decyzję o przepisaniu danego leku. Dla dobra pacjenta może odmówić lub przepisać lek, który będzie lepiej dostosowany do dolegliwości. Wyjątkiem są sytuacje, gdy pacjent choruje przewlekle i przyjmuje stałe leki, w takich sytuacjach lekarz ma ustawowy obowiązek wystawienia e-recepty pozwalającej na kontynuowanie terapii.

Antykoncepcja hormonalna

Recepta online może być szczególnie przydatna dla kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. O ile pierwsze przepisanie leku musi zostać przeprowadzone przez ginekologa na podstawie specjalistycznych badań, to kontynuacja leczenie może zostać przepisana zdalnie.

Tabletka „dzień po”

Tabletka „dzień po” jest to awaryjna forma antykoncepcji, która pozwoli uchronić przed niechcianą ciążą. W tym celu zaleca się jej użycie, gdy dojdzie do przerwania ciągłości antykoncepcji mechaniczne, istnieje podejrzenie braku skuteczności stosowanej antykoncepcji lub też mamy do czynienia z ofiarą przemocy seksualnej. Tabletka przyjęta w odpowiednim terminie wyhamowuje owulację i uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka w komórce jajowej, dzięki czemu nie dochodzi do zapłodnienia. Z kolei, jeśli tabletka „dzień po” zostanie zażyta za późno, nie będzie miała negatywnego wpływu na rozwój płodu, lecz także nie zapobiegnie ciąży.

Warto mieć na uwadze, że tabletka „dzień po” nie powinna być stosowana jako zastępstwo dla antykoncepcji hormonalnej lub mechanicznej ze względu na ewentualne niepożądane działania.

Jednocześnie należy pamiętać, że nawet w przypadku e-recepty otrzymywanej zdalnie, należy wypełnić formularz, na podstawie którego lekarz oceni, czy wystawić potrzebny dokument na zakup tego preparatu medycznego.

E-konsultacje medyczne — jak to działa?

Nie tylko cyfryzacja służby zdrowia, lecz także pandemia wpłynęła na to, że zdalny kontakt z lekarzem stał się coraz bardziej powszechny. Sprawiło to, że przez ostatnie lata ta usługa była stale udoskonalana i w obecnej formie lekarz posiada wiele informacji na nasz temat, jeszcze zanim się z nami skontaktuje.

W pierwszej kolejności, aby uzyskać e-konsultację w formie teleporadę, należy wypełnić formularz i wpisać swoje dane, dolegliwości, które sprawiły, że kontaktujemy się z lekarzem, a także można wgrać swoje badania. Dzięki tym danym, a także historii wizyt lekarskich pacjenta, będzie on na starcie miał szerokie rozeznanie na temat możliwych przyczyn dolegliwości.

Lekarz po zebraniu i analizie wszystkich niezbędnych informacji zaleci odpowiednie rekomendacje, w razie potrzeby przepisze e-receptę, a także wskaże szczegóły zaleconej terapii.

E-konsultacja — dla kogo może być szczególnie przydatna?

E-konsultacja jest jedną z wielu możliwości, którą możemy wybrać, by uzyskać pomoc lekarską. Może być szczególnie przydatna w niektórych sytuacjach, ale to osoba potrzebująca pomocy lekarskiej, musi zdecydować, która forma będzie dla niej najlepsza.

Z jednej strony e-konsultacja lekarska pozwala na skorzystanie z pomocy lekarskiej z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do Internetu i sieci telefonii komórkowej, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość czasu, a z drugiej ogranicza możliwość kontaktu z lekarzem i nie jest najlepszą formą pomocy w przypadku zagrożenia życia.

E-konsultacja może sprawdzić się dla osób, które są w trakcie podróży bez dostępu do wysokiej jakości pomocy lekarskiej, osób mających niewielką ilość wolnego czasu czy też mających obawy przed udaniem się na stacjonarną wizytę do lekarza. Dzięki swojej przystępnej formie może zachęcić osoby, które przez wiele dni czy miesięcy unikały wizyty u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *