Transplantacja Na czasie Recepta online – jak zdobyć? Czy jest legalna?

Recepta online – jak zdobyć? Czy jest legalna?

tabletki

Recepta dostępna online to bardzo wygodny sposób na pozyskanie leków specjalistycznych. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, w jaki sposób można uzyskać taką receptę!

  1. Recepta online — za darmo czy za opłatą?
  2. Kto może wystawić receptę online?
  3. Jak zrealizować receptę online?
  4. Ile jest ważna recepta online?
  5. Ile kosztuje recepta online?
  6. Czy recepta online jest legalna?

Recepta to pisemne zalecenie wydawane przez lekarza. Na jej podstawie pacjent może wykupić konkretne leki, zarówno gotowe, jak i recepturowe. Wart mieć na uwadze, że prawidłowo wystawiona recepta jest dokumentem o charakterze prawnym i stanowi podstawę rozliczeń finansowych. W jaki sposób można otrzymać ją bez konieczności wychodzenia z domu?

Recepta online — za darmo czy za opłatą?

Recepta pozyskiwana online może być wystawiana zarówno przez lekarza na wizycie prywatnej, jak i na NFZ. Do jej otrzymania konieczne jest wniesienie opłaty za konsultację. Wiele przychodni prywatnych oferuje szeroki zakres recept, które można otrzymać za niewielką kwotę w kilka minut. Są to zwykle leki potrzebne dość nagle, np. antykoncepcja hormonalna lub awaryjna.

Kto może wystawić receptę online?

Recepta tradycyjna, podobnie jak recepta online to dokument wystawiany przez lekarza. Uprawnienia do tego mają zarówno specjaliści pracujący na NFZ, jak i prowadzący prywatną praktykę. Jeśli jednak dana e-recepta ma obejmować leki refundowane, konieczne jest upewnienie się, czy dany pacjent posiada stosowne ubezpieczenie.

Natomiast w przypadku leków takich np. antykoncepcja hormonalna, można uzyskać przedłużenie recepty w formie pełnopłatnej.

Jak zrealizować receptę online?

Recepta online występuje zwykle w formie kodu. Rząd cyfr w połączeniu z numerem PESEL można bez trudu zrealizować w każdej aptece. Niemniej jedna, niezależnie od formy recepty, obowiązuje ona jedynie stacjonarnie.

Zasada ta oznacza, że recepta online, nie może być realizowana online wraz z dostawą do domu. Obowiązujące prawo zabrania sprzedaży internetowej leków wydawanych wyłącznie na receptę.

Ile jest ważna recepta online?

Lekarz online, wydający receptę określa również jej czas realizacji. Standardowo jest to 30 dni. Wyjątkiem mogą być recepty na leki stosowane stale. Wtedy na takim dokumencie znajduje się zalecenie zażywania ich np. przez 6 miesięcy. Taką receptę można wyznaczyć zarówno na 30 dni i wtedy konieczne jest wykupienie wszystkich leków jednocześnie lub w wersji rozciągniętej w czasie, na każdy miesiąc otrzymuje się inny kod recepty ważny dopiero w określonym terminie.

Ile kosztuje recepta online?

Wiele osób potrzebujących nagle leków, nie zastanawia się, ile kosztuje recepta online. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że w przypadku recepty wystawianej w prywatnych punktach opieki medycznej, cena ta może być dowolna. W wielu miejscach można uzyskać dokument już za 30-40 złotych.

Czy recepta online jest legalna?

Recepta pozyskana w sposób zdalny, zarówno w wersji finansowanej przez NFZ, jak i w praktyce prywatnej jest dokumentem w pełni legalnym. Zwłaszcza w dobie popularyzacji e-recept, nie ma obaw, że ktoś podważy jej wiarygodność. Oznacza to, że niezależnie drogi, którą dana recepta została pozyskana, można ją swobodnie zrealizować w każdej okolicznej aptece.

Recepta jest dokumentem koniecznym do wykupienia szeregu leków specjalistycznych. Zarówno tych o charakterze ciągłym, jak i doraźnym. Dzięki możliwości zdobycia jej online można z łatwością kontynuować lub wdrażać leczenie nawet w sytuacjach awaryjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *