Transplantacja Zdrowie Sposoby na cholesterol — na jakie zioła warto postawić?

Sposoby na cholesterol — na jakie zioła warto postawić?

sposoby na cholesterol na jakie ziola warto postawic

W organizmie człowieka znajdują się dwa rodzaje cholesterolu — LDL nazywany „złym” oraz HDL, czyli tzw. dobry. Ten pierwszy wywołuje schorzenia takie jak miażdżyca, która z kolei może spowodować zawał, bądź udar mózgu. Z tego powodu warto dbać oto, aby utrzymywać w swoim organizmie prawidłowy poziom tego cholesterolu. Co jednak zrobić, kiedy mamy go za dużo? W takiej sytuacji warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, rozpocząć aktywny tryb życia i wspomagać się kuracjami roślinnymi. Na jakie zioła warto postawić? Podpowiadamy.

Ostropest plamisty

Jednym z najpopularniejszych ziół, które są wskazywane jako dobry sposób na walkę z podwyższonym poziomem cholesterolu, jest osteopest plamisty. Zawiera on kompleks awonoliganów wpływających korzystnie na pracę wątroby. Roślina ta zwiększa również wydzielanie żółci i soku żołądkowego, osłania ich błonę śluzową i ułatwia trawienie. Obniża frakcję LDL, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Ponadto zwiększa stężenie dobrego cholesterolu, czyli HDL.

Zioło to dostępne jest w różnych formach — w postaci syropu lub soku, ale także proszku. W tym drugim przypadku wystarczy przygotować z 1-2 łyżeczek zmielonych nasion napar i wypić go po 10 minutach. Ostropest można dodawać również do potraw takich jak sałatki, koktajle, czy zupy.

Karczoch zwyczajny

Karczoch zwyczajny to kolejne, chętnie kupowane przez osoby zmagające się z wysokim poziomem cholesterolu zioło. W roślinie tej znajdują się polifenole, karotenoidy, a także kwas askorbinowy o właściwościach przeciwutleniających i obniżających poziom cholesterolu. Karczoch zawiera też cynarynę, która korzystnie wpływa na pracę wątroby i woreczka żółciowego i pomaga im się zregenerować.

Dodatkowo napar taki świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu, ale także przy problemach żołądkowych takich jak uczucie pełności, nudności, czy zgaga. Karczoch zwyczajny doskonale wpływa na pracę układu pokarmowego i nadaje się do spożywania codziennie. Ma również korzystne działanie w przypadku przemian cholesterolu i spowalnia jego syntezę.

Pozostałe zioła na wysoki cholesterol

Na stronie https://www.izielnik.pl/ziola-na-cholesterol dostępnych jest wiele różnych ziół, które świetnie sprawdzają się w profilaktyce i terapii cholesterolowej. Wśród nich można wymienić np. siemię lniane. Zawiera ono kwasy omega-3 i omega-6, a także błonnik. Związki te wspólnie z kwasami tłuszczowymi obniżają poziom frakcji LDL, a także cukru we krwi. Z kolei kozieradka zwiększa metabolizm cholesterolu, dzięki zawartym w niej saponinom steroidowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *