Transplantacja Zdrowie Toksoplazmoza – objawy, leczenie, profilaktyka

Toksoplazmoza – objawy, leczenie, profilaktyka

toksoplazmoza kot

Toksoplazmoza = pasożyt. To najważniejsze, co powinniśmy wiedzieć o toksoplazmozie na samym początku. Jest to bowiem choroba pasożytnicza. Występuje ona na całym świecie! Przerażające jest to, że toksoplazmozę bardzo ciężko jest pominąć, zbagatelizować. Przebiega ona bowiem z początku bezobjawowo. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy osoba jest w ciąży, bądź kiedy dopada kogoś o upośledzonej odporności.

Jakie są więc objawy zakażenia toksoplazmozą?

A słyszeliście, że osoby, które mają w swoim domu koty, mogą być bardziej narażeni na zachorowanie?

Zacznijmy od tych kotów… Choroba jaką jest toksoplazmoza jest bardzo związana z kocimi organizmami. Kot jest ostateczny do życia pierwotniaka jakim jest Toxoplasma gondii. Zaś ludzie czy inne ssaki a nawet ptaki, są żywicielami pośrednimi.

Jak można zarazić się toksoplazmozą?

  • Przede wszystkim kontakt z odchodami kota (ale się go przyczepiliśmy!).
  • Spożywanie niedogotowanego bądź co gorsza surowego mięsa (często nawet odpowiedniego, znanego nam pochodzenia!) takiego jak jagnięcina, wieprzowina czy baranina.
  • Spożywanie zakażonej żywności – nieumyte warzywa i owoce! Co zresztą niesie ze sobą możliwość zakażenia się również innymi chorobami, bądź zwyczajnie – prowadzić do zatrucia!
  • Pasożyty mogą przejść poprzez łożysko do płodu – możemy więc mieć wrodzoną toksoplazmozę nie wiedząc o tym.
  • Transfuzja krwi.
  • Przeszczep.
  • Na badaniach laboratoryjnych różnego typu, jeśli pracuje się z zakażonym materiałem pacjenta.

Jakie są więc objawy toksoplazmozy, jeśli w ogóle wystąpią?

W zależności od tego z jakim rodzajem toksoplazmozy się borykamy, mogą wystąpić przeróżne objawy.

  • Toksoplazmoza nabytagorączka, bóle głowy, powiększone węzły chłonne. Może również się skończyć zapaleniem mózgu i opon mózgowych.
  • Toksoplazmoza wrodzona – wodogłowie, małogłowie, zapalenie siatkówki, zwapnienie śródczaszkowe.

Dodatkowo – u każdego zakażonego mogą pojawić się również takie objawy jak – wymioty, biegunka, zapalenie płuc, wybroczyny, wysypka na ciele, niedokrwistość, zapalenie mięśnia sercowego.

Toksoplazmoza – profilaktyka

Jeśli lekarz rozpozna u nas toksoplazmozę zazwyczaj leczenie to przyjmowanie antybiotyków, takich jak: sulfonamid, pirymetamina, spiramycyna czy klindamecyna.

Toksoplazmoza w ciąży

Niestety, noworodki, które zostały zakażone toksoplazmozą od matki, często pojawiają się nieodwracalne uszkodzenia wielu narządów. Może również dojść do śmierci płodu.

Wystarczy więc udać się do laboratorium i zrobić badania krwi. Tylko tyle. Test na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Tylko tyle i aż tyle – zwłaszcza dla kobiet, które starają się o dziecko. Tym bardziej, że choroba często przebiega bezobjawowo – albo mylona jest ze zwykłą grypą czy przeziębieniem.

Comments are closed.