Transplantacja Zdrowie W jaki sposób zaplanować codzienne posiłki? Pomysły

W jaki sposób zaplanować codzienne posiłki? Pomysły

meal prep

W ostatnim czasie na popularności zyskał termin meal prep. Co właściwie oznacza? To nic innego jak wcześniejsze zaplanowanie i przygotowanie posiłków, np. na kolejny tydzień. Wydaje się skomplikowane? Nic bardziej mylnego. Sprawdź, od czego możesz zacząć.

Dlaczego warto planować posiłki?

Jednym z powodów, dla których wiele osób decyduje się planować swoje posiłki, jest oszczędność czasu. Wcześniejsze przemyślenie tego, co będziesz jadł przez kolejne dni, ściąga z Twoich barków codzienny obowiązek.

Brak planowania posiłków i spontaniczne wypady do sklepu, gdy jesteś głodny, nie sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej wagi. Dlaczego nie można schudnąć, odżywiając się w ten sposób? Odpowiedź jest prosta. Przykładowo, kiedy brakuje Ci czasu, a odczuwasz głód, ale po długim dniu nie masz ochoty na gotowanie, sięgniesz po „coś na szybko”.

Nie chodzi wyłącznie o gotowe dania, które czekają w lodówkach każdego sklepu. Zazwyczaj posiłkom przygotowanym pod wpływem chwili brakuje właściwych składników odżywczych, dlatego nie dają poczucia sytości. W wyniku tego chętniej sięgniesz po kolejną przekąskę.

Wybór jednej diety

Dieta nie oznacza sposobu żywienia się, który zawsze prowadzi do utraty na wadze. Równie dobrze może zależeć Ci na przybraniu kilku kilogramów, utrzymaniu obecnej figury lub poprawie samopoczucia. W tym przypadku również przyda się planowanie posiłków.

Stanie się to prostsze, jeśli postawisz na dietę dopasowaną do Twoich potrzeb. Bezglutenowa, niskotłuszczowa, wegetariańska, a może śródziemnomorska? Weź pod uwagę też liczbę posiłków, które chcesz spożywać. Wolisz kilka mniejszych czy trzy główne? Uwzględnij to w swoim planie. Jeśli nie jesteś pewien wyboru, skorzystaj z porad doświadczonej osoby.

Kiedy już wybierzesz właściwą dietę, możesz kierować się wskazówkami innych, którzy również ją stosują. To nie musi być nudne ani trudne. Mnóstwo pomysłów znajdziesz w mediach społecznościowych, specjalnych blogach i książkach kulinarnych. Dzięki temu planowanie posiłków będzie o wiele łatwiejsze. Co więcej, w internecie dostępne są gotowe jadłospisy, które możesz włączyć do swojej codzienności. Pamiętaj jednak, żeby korzystać ze sprawdzonych źródeł.

System planowania

Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe i ułatwić gotowanie, ustal system planowania, którego będziesz się trzymał. Wybierz jeden dzień w tygodniu i wtedy zajmuj się przygotowaniem posiłków. Nie musisz poświęcać kilku godzin, aby jeść smacznie i zdrowo. Wiele przepisów nie wymaga też specjalnych umiejętności. Zacznij od czegoś prostszego, jeśli nie czujesz się pewnie w kuchni.

Kiedy wiesz, że przed Tobą długi tydzień, możesz przygotować posiłki na cały ten czas. Wcześniejsze zadbanie o posiłki oszczędzi Ci sporo stresu. Wybierz dania, które będziesz w stanie przechować w zamrażarce, a potem tylko podgrzać.

W planach uwzględnij zakupy. Przejrzyj lodówkę i zastanów się, jak możesz wykorzystać to, co już się w niej znajduje. W ten sposób ograniczysz marnowanie jedzenia.

Planowanie codziennych posiłków nie jest skomplikowane. Zastanów się, jaka dieta wpasuje się w Twoje potrzeby, na ile dań znajdziesz czas w ciągu dnia, a podczas przygotowań ustal dokładny harmonogram gotowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *