Transplantacja Zdrowie Wszczepienia implantu ślimakowego skutecznym sposobem na walkę z głuchotą

Wszczepienia implantu ślimakowego skutecznym sposobem na walkę z głuchotą

implant slimakowy na gluchote

Każdego roku w kraju przeprowadzanych jest ponad czterysta operacji mających na celu wszczepienie implantu ślimakowego osobie dorosłej. Co ważne, procedura ta może być z powodzeniem przeprowadzana u pacjentów borykających się z częściową lub całkowitą głuchotą.

Gdzie przeprowadzane są tego rodzaju specjalistyczne zabiegi otolaryngologiczne?

Wszczepienie implantu ślimakowego to procedura medyczna, która wykonywana jest w kilkunastu ośrodkach medycznych położonych w różnych częściach w kraju. Jej przeprowadzenie wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy medycznej, ale również odpowiedniego zaplecza, w tym wyposażenia sal operacyjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że do tego elitarnego grona jednostek przeprowadzających zaawansowane zabiegi otolaryngologiczne dołączył w ostatnim czasie Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Duża w tym zasługa Piotra Łacha, który pełni funkcję ordynatora Oddziału Otolaryngologii oraz przyjmuje pacjentów wymagających konsultacji i leczenia w Centrum Medycznym Promed w Krakowie.

W jaki sposób przeprowadzane są tego rodzaju specjalistyczne zabiegi?

Każdy zabieg medyczny wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy ono zarówno medyków, jak i pacjentów. W krakowskim szpitalu pracę tamtejszych lekarzy nadzorował profesor Marcin Szymański z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Lublinie. Wszczepienie implantu ślimakowego zostało przeprowadzone u pacjentki borykającej się z narastającym niedosłuchem oraz żołnierza pochodzącego z Ukrainy, który utracił słuch w wyniku obrażeń odniesionych w trakcie działań wojennych. Każda z operacji trwała około dwóch godzin i przebiegała zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. W okresie pooperacyjnym pacjenci poddawani byli i są intensywnej rehabilitacji, która dostosowana była do ich indywidualnych możliwości i potrzeb.

W jaki sposób działają implanty ślimakowe?

Implanty stanowią dobrą alternatywę w stosunku do typowych aparatów słuchowych. Skutecznie wzmacniają one dźwięk i umożliwiają słyszenie nawet w przypadku pacjentów całkowicie głuchych. Implanty to elektroniczne protezy słuchu, które wszczepiane są do kości skroniowej pacjenta. Umożliwiają one skuteczne pobudzenie zakończeń nerwów słuchowych oraz cechują się wysoką skutecznością działania. Warto dodać, że zarówno u pacjentki, jak i u pacjenta krakowskiego szpitala występowała tak zwana pamięć słuchowa, która wpływa na lepsze rokowanie wdrożonego leczenia. Pacjenci odczuwali dużą poprawę słyszenia i komfortu życia niemal natychmiast po zabiegu. Pierwsze implanty ślimakowe pojawiły się na polskim rynku już w latach 90. Co ważne, tego rodzaju zaopatrzenie medyczne stosowane jest również obecnie i służy pacjentom z obustronnym i głębokim niedosłuchem oraz głuchotą całkowitą. Implanty słuchowe mogą być również wykorzystywane w przypadku głuchoty jednostronnej lub częściowej.

Jakie zalety mają nowoczesne implanty ślimakowe?

Jak wspomniano powyżej, tego rodzaju produkty mogą w wielu wypadkach zastępować typowe aparaty słuchowe. Co ważne, mogą być z powodzeniem stosowane nawet w przypadku uszkodzeń ucha, ponieważ w ich przypadku słyszenie przywracane jest za pomocą elektrycznej stymulacji nerwu słuchowego. Dowiedz się więcej: cmpromed.pl/innowacyjny-zabieg-wszczepienia-implantu-slimakowego.

Czy w przypadku zdrowia uszu ważna jest profilaktyka?

Zdecydowanie tak. Z tego powodu na oddziałach położniczych wprowadzono projekty realizowane przez WOŚP, które mają na celu wczesne diagnozowanie niedosłuchu czy wrodzonej głuchoty. Szybka diagnostyka umożliwia wszczepianie implantów ślimakowych dzieciom już w pierwszych miesiącach życia oraz przekłada się na wyższą skuteczność podejmowanych działań leczniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *