Transplantacja Zdrowie Wszystko, co musisz wiedzieć o maseczkach – rodzaje tkanin i ich właściwości

Wszystko, co musisz wiedzieć o maseczkach – rodzaje tkanin i ich właściwości

covid 19 koronawirus kobieta w masce

Ostatnie miesiące na całym świecie mijają pod znakiem pandemii koronawirusa. Po tym, jak odetchnęliśmy wszyscy po pierwszej fali zachorowalności, wkrótce wraz z początkiem jesieni, rozpoczęła się kolejna, znacznie silniejsza. Przyzwyczailiśmy się już do wprowadzonych podstawowych środków ostrożności, czyli do zachowania dystansu społecznego, dezynfekcji rąk i noszenia maseczek. Niestety, często nieprawidłowo nosimy maseczki, niewłaściwie je zakładamy i zdejmujemy. Kupując maseczkę zaś, kierujemy się wyłącznie jej wyglądem. Myślisz, że wszystko wiesz o maseczkach?

Maseczka ochronna tylko z nazwy?

Maseczki ochronne mogą mieć różne zastosowanie, nie tylko medyczne. Wśród nich wyróżniamy trzy główne typy: chirurgiczne, antysmogowe i budowlane.

Maseczki chirurgiczne są powszechnie używane przez personel medyczny i mają jednorazowe zastosowanie. Używane są przede wszystkim do kontaktu z osobą z objawami chorobowymi, takimi jak kaszel, katar i kichanie. W szpitalach, ale też w przestrzeni publicznej zalecane są do noszenia przez osoby chore w celu ograniczania rozprzestrzeniania się zarazków drogą kropelkową. Za powstrzymanie ulatniających się zarazków odpowiada specjalny materiał, tak zwana flizelina medyczna, która pełni funkcję filtra, mającego za zadanie pochłanianie zarazków docierających do powierzchni maseczki. Maseczki te nie nadają się do wielokrotnego użycia, po zdjęciu należy ją ją niezwłocznie zutylizować.

Maseczka antysmogowa pełni funkcję filtra dla płuc, zabezpieczając je przed niekorzystnym wpływem zanieczyszczonego powietrza. Umożliwia to zastosowanie specjalnego filtru HEPA, tworzącego blokadę dla nawet najmniejszych cząsteczek smogowych. Używając tego typu maseczek, należy pamiętać o konieczności co jakiś czas wymiany filtra, ponieważ po określonym przez producenta czasie traci on swoją skuteczność.

Maseczki budowlane używane są przede wszystkim na budowie, mogą być również stosowane na czas prac remontowych w domu. Bardzo dobrze chronią układ oddechowy człowieka przed ingerencją cząsteczek pyłu budowlanego (np podczas gipsowania ścian).

Wszystkie powyższe typy maseczek pełnią funkcję ochronną, jednak powinno się je stosować w ściśle określonym przez producenta celu. Absolutnie nie powinno się stosować ich wymiennie, np zastępując maseczkę chirurgiczną maseczką antysmogową. Zastosowanie maseczki niezgodnie z jej przeznaczeniem, może spowodować brak efektywności jej działania, a konsekwencje mogą być dla poważne zdrowia.

Maseczka a ochrona przed zakażeniem covid-19

Maseczki są bardzo skutecznym narzędziem do walki z pandemią koronawirusa, nie bez powodu są w powszechnym użyciu w szpitalach. Nosząc maseczkę, przede wszystkim, chronimy innych ludzi przed zakażeniem. Przestrzegając podstawowych zasad sanitarnych, takich jak mycie rąk i ich dezynfekcja, dystans społeczny oraz noszenie maseczek, przyczyniamy się do zwalczania pandemii, dzięki temu że ryzyko zakażenia maleje.

Maseczka z bawełny

Maseczki bawełniane produkowane są z tkaniny bawełnianej, która zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, dzięki czemu nie mamy problemów z oddychaniem i mówieniem. Ich noszenie z pewnością jest ekologiczne, dzięki temu że są wielokrotnego użytku, i ekonomiczne – w zasadzie wystarczy kupić kilka sztuk maseczek i odpowiednio o nie dbać, a będą długo służyły.

Zwróć uwagę na liczbę warstw materiału, zaleca się by były co najmniej dwie – co zapewnia skuteczniejszą ochronę przed bakteriami i wirusami. Pamiętaj, by dobrze dopasować ją do twarzy – maseczka powinna przylegać do niej, ale nie uciskać jej. Sprawdzaj wymiary maseczki, które podaje producent, by wybrać dla siebie najodpowiedniejszą.

Pamiętaj o systematycznym praniu i dezynfekcji swojej maseczki. Raz użyta, powinna zostać od razu wyprana w temperaturze przynajmniej 60 stopni, a program prania powinien być ustawiony na minimum 45 minut.

Comments are closed.