Transplantacja Zdrowie Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół cieśni nadgarstka przyczyny objawy leczenie

Dłonie, są nie tylko wizytówką, ale również naszym „narzędziem” do pracy a także wykonywania codziennych czynności. Coraz częściej korzystamy z komputerów, telefonów, narażając nasze dłonie na ciągły wysiłek. Niestety, tak duża aktywność dłoni, w nienaturalnej pozycji sprzyja powstawaniu zespołu cieśni nadgarstka. Czym jest ta choroba? Jak się objawia?

Zespół cieśni nadgarstka – co to za dolegliwość

Zespół cieśni nadgarstka uznawane jest, jako zaburzenie nerwu pośrodkowego, w wyniku tego zaburzenia następuje ucisk. Cieśń nadgarstka, jest strukturą znajdująca się w naszych kończynach górnych. Nerw pośrodkowy, który również znajduje się w naszej dłoni, zaopatruje naszą kończynę czuciowo oraz ruchowo. Dlatego podczas ucisku, a także drżenia nerwu, występuje problem zwany zespołem cieśni nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka

Przyczyny

Nie ma jednej konkretnej przyczyny, która jest odpowiedzialna za ten rodzaj zaburzenia. Pewnie czynności, mają szczególny wpływ na wystąpienie zespołu cieśni nagdarstka. Należą do nich;

  • Nieprawidłowe ułożenie sylwetki
  • Niedopasowane stanowisko pracy
  • Długotrwałe obciążenie
  • Urazy mechaniczne
  • Praca przy komputerze
  • Powtarzanie tych czynności
  • Gra na instrumencie
  • Jazda na rowerze
  • Zmiany zwyrodnieniowe

Objawy

Najczęściej objawy pojawiają się, w dominującej dłoni. Zwykle zespół cieśni nadgarstka, objawia się na początku drętwieniem, zaburzeniem czucia. Mrowienie najczęściej dotyczy, kciuka, palca wskazującego oraz palca środkowego, a objawy nasilają się szczególnie nocą, a także nad ranem. Niestety, ta przypadłość bywa bolesna. Podstawowe czynności, mogą stać się uciążliwe, a nawet mogą nasilać ból oraz drętwienie. Kolejnym objawem choroby, jest pojawienie się stanu zapalnego oraz problemu z chwytaniem. Kawa z kubkiem staje się ciężka oraz niemożliwa do utrzymania. Widelec powoduje mocniejsze mrowienie, a jego podniesienie staje się coraz bardziej uciążliwe. Codziennie czynności, stają się coraz bardziej uciążliwe, zwykłe zapięcie spodnie czy zrobienie makijażu graniczy z cudem. Zdrętwiała, cierpka oraz boląca ręka wraz z upływem czasu, staje się coraz bardziej uciążliwa. W najbardziej zaawansowanym stadium, drętwienie obejmuje całą dłoń aż do barku. Ból, szczególnie w nocy jest nie do zniesienia.

Rozpoznanie i leczenie

Zespół cieśni nadgarstka, bardzo często jest mylony z ucieskiem na kręgosłupie. Lekarz stawiając diagnozę, musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Podczas wizyty w gabinecie lekarskim może zostać wykonany test Phalena. Czasami zdarza się potrzeba wykonania elektromiografii. Jest to badanie polegające na zbadaniu szybkości przewodnictwa nerwu. Ultrasonografia, również pomoże w diagnozie, poprzez pokazanie deformacji oraz stanu więzadeł.

W leczeniu zespołu cieśni nadgarstka wyróżniamy kilka metod:

  1. Ortopedyczne – leczenie ortopedyczne, opiera się głównie na zastosowaniu specjalnej ortezy, a także przyjmowaniu leków przeciwzapalnych.
  2. Fizjoterapeutyczne – czyli zastosowaniu jonofrezy, ultradźwięków oraz prądów.
  3. Rehabilitacyjne – wykonywanie specjalnych ćwiczeń
  4. Chirurgiczne

W przypadku leczenia chirurgicznego, wystarcza znieczulenie miejscowe. Cały zabieg trwa kilka minut. Polega on na zwiększeniu przestrzeni w kanale nadgarstka. Taka przestrzeń uzyskuje się, przecinając więzadła poprzeczne. Zabieg można przeprowadzić na 2 sposoby:

  • Metoda otwarta – chirurg wykonuje małe nacięcie ok 5 centymetrowe na nasadzie dłoni i nacina więzadło
  • Metoda endoskopowa – chirurg wykonuje malutkie nacięcie, przez które wprowadza minikamerę wraz z nożem. W przypadku zabiegu z użyciem endoskopu, cięcie wykonywane jest na spodniej części nadgarstka.

Zalecenia po operacji i rekonwalescencja

Po wykonanym zabiegu, nie ma potrzeby rehabilitacji. Okres rekonwalescencji, uzależniony jest od metody zabiegu oraz naszej pracy. Jeżeli praca ma charakter lekki np.: biurowy już po ok 1,5 miesiąca można wrócić do codziennych czynności. W przypadku pracy fizycznej trzeba odczekać nawet do 3 miesięcy.

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży

Często zespół cieśni nadgarstka dotyka kobiety w ciąży. Spowodowane jest to hormonami, które powodują zatrzymanie wody w organizmie. Nadmiar wody, który występuje w okolicy nadgarstka powoduje drętwienie. Zespół cieśni nadgarstka, w przypadku kobiet ciężarnych, ustępuje samoistnie po porodzie. W przypadku nasilonych dolegliwości, ginekolog zaleci odpowiednie środki farmakologiczne, a także zaleci noszenie specjalnej opaski.

Gdzie skonsultować zespół cieśni nadgarstka ?

Warszawska klinika OT CO, oferuje zabieg chirurgiczny, który pozwoli uporać się z tą dokuczliwą przypadłością. Jest to jedyna skuteczna metoda, która pozwoli całkowicie uporać się z dolegliwościami jakie daje zespół cieśni.

Comments are closed.