Transplantacja Specjalizacje lekarskie Ginekolog – jak przygotować się do wizyty?

Ginekolog – jak przygotować się do wizyty?

ginekolog

Ginekolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób żeńskich narządów płciowych. Ginekologia to ważny dział medycyny, który jest mocno związany z położnictwem. Kontrolnym badaniom u ginekologa powinny poddać się kobiety w każdym wieku i przynajmniej raz w roku.

Ginekolog – czym się zajmuje?

Ginekolog jest specjalistą w dziedzinie ginekologii, tak więc zajmuje się on zdrowiem kobiet w każdym wieku. Ginekologia jest również powiązana z położnictwem, czyli dziedziną medycyny, która specjalizuje się w temacie ciąży, porodu i połogu. Głównym zadaniem lekarza ginekologa jest profilaktyka, diagnozowanie, wykrywanie i leczenie chorób żeńskich narządów płciowych, a dodatkowo prowadzenie ciąży oraz porodu.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Rutynowe badania są kluczem do sukcesu każdej kobiety, bowiem wczesne wykrycie schorzeń pozwala na wdrożenie leczenia w odpowiednim momencie. Dlatego też często mówi się, że każda kobieta powinna udać się na badania kontrolne przynajmniej raz w roku.

Wizyta rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentką. Lekarz zbiera wywiad na temat dolegliwości, współżycia płciowego, stosowanej antykoncepcji oraz miesiączkowania, jego regularności, długości trwania i obfitości. Następnie ginekolog przechodzi do badania pochwy i szyjki macicy we wzierniku. Lekarz może również pobrać materiał komórkowy, który jest potrzebny do badania cytologicznego. Odbywa się również badanie manualne, usg narządów rodnych oraz badanie piersi.

Następnie lekarz przekazuje pacjentce wszystkie niezbędne informacje. W zależności od wyniku, mogą to być informacje dotyczące następnej wizyty lub leczenia i skierowania na dalsze badania.

Jak się przygotować do wizyty?

Wizyta u ginekologa dość często wiążę się ze sporym stresem. Jednak wbrew pozorom, nie ma się czego obawiać. Wizyta nie wymaga również szczególnych przygotowań. Nie zaleca się wykonywania badań w czasie miesiączki. Nie dotyczy to jednak przypadków, kiedy pacjentka zmaga się z niepokojącym, obfitym i nietypowym krwawieniem. Jedyne o co powinna zadbać pacjentka, to podmycie się niedrażniącymi środkami do higieny intymnej.

Dobrze jest, gdy pacjentka posiada przygotowane informacje na temat ostatniej miesiączki, stosowanych środków antykoncepcyjnych czy używanych preparatów leczniczych. Jeśli jest taka możliwość, warto zabrać ze sobą wyniki ostatnich badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *