Transplantacja Na czasie Zima nie odpuszcza, smog także. Chroń swoje zdrowie

Zima nie odpuszcza, smog także. Chroń swoje zdrowie

oczyszczacz powietrza na smog zima

Po kilku cieplejszych dniach znów nastąpiło ochłodzenie i w całej Polsce temperatura powietrza wynosi poniżej 0 °C. Mróz za oknem sprawia, że silniej ogrzewamy swoje domy, a to oznacza niestety wzrost stężenia zanieczyszczeń. Sprawdź, jak skutecznie chronić się przed smogiem i dlaczego warto to robić?

Oczyszczacz powietrza – czy to ma sens?

Oczyszczacze powietrza cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. Czy takie urządzenie faktycznie może zapewnić skuteczną ochronę przed smogiem? Tak, ale pod warunkiem, że spełnia kilka warunków.

Filtry antysmogowe

Podczas wyboru oczyszczacza na smog należy zwrócić uwagę przede wszystkim na filtry. To od nich zależy, jakie zanieczyszczenia będzie w stanie usuwać urządzenie.

Najwyższą skuteczność wykazuje połączenie filtra HEPA oraz filtra węglowego. Te dwie technologie uzupełniają się nawzajem, ponieważ filtr HEPA zatrzymuje m.in. pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, natomiast węgiel aktywny pochłania szkodliwe gazy. W te dwa elementy wyposażone są wszystkie oczyszczacze powietrza w sklepie Homespot.pl.

Dobra wydajność oczyszczania

Druga ważna kwestia to odpowiednia wydajność oczyszczania, czyli CADR albo przepływ powietrza. Decyduje ona o tym, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się konkretne urządzenie. Wybór oczyszczacza o zbyt małej wydajności sprawi, że utrzymanie dobrej jakości powietrza będzie trudne, a w trybie automatycznym będą wykorzystywane głównie wysokie prędkości, które zwykle oznaczają spory hałas.

Jeden oczyszczacz na jedno pomieszczenie

Producenci często podają maksymalną powierzchnię pracy swoich oczyszczaczy. Dla przykładu posłużymy się czterema popularnymi urządzeniami:

 • Ideal AP15 – 20 m²,
 • Sharp KC-D50EUW – 38 m²,
 • Klarta Forste 3 – 40 m²,
 • LIFAair LA503 – 54 m².

Należy zaznaczyć, iż chodzi tutaj o maksymalny metraż jednego pokoju, a nie całego mieszkania. Przepływ powietrza między pomieszczeniami nie jest bowiem na tyle swobodny, aby jeden sprzęt dał sobie radę z kilkoma pokojami jednocześnie. Oznacza to, że nawet najwydajniejszy z przykładowych oczyszczaczy – LIFAair LA503 – nie obsłuży mieszkania o powierzchni 50 czy nawet 40 m².

Pozostałe metody ochrony przed smogiem

Stosowanie oczyszczacza powietrza to najskuteczniejsza forma ochrony przed smogiem, ale wyłącznie wewnątrz budynków. Kiedy jakość powietrza jest zła, warto zatem przestrzegać jeszcze kilku zasad:

 • unikać aktywności fizycznej na zewnątrz,
 • ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu,
 • jeśli wyjście z domu jest konieczne, używać dobrej maseczki antysmogowej.

Jak kontrolować jakość powietrza?

Istnieje kilka sposobów na kontrolowanie stanu powietrza. W internecie dostępne są dane ze stacji pomiarowych i czujników zlokalizowanych w całym kraju. Wielbiciele urządzeń mobilnych mają do dyspozycji także liczne aplikacje, zarówno ogólnopolskie, jak i lokalne. W ten sposób można sprawdzić stężenie smogu w swojej okolicy. Warto jednak pamiętać, że w domu będzie ono trochę inne.

Aby poznać dokładny poziom zanieczyszczeń w swoim domu, konieczne jest skorzystanie z czujnika. Najtańsze sensory pyłu PM2,5 można kupić za mniej niż 150 zł, natomiast ceny najdroższych mierników, oferujących dodatkowe funkcje, czasem przekraczają 1000 zł. Czujnik pyłu zawieszonego znajduje się w wielu oczyszczaczach powietrza. Część z nich ma też numeryczny wskaźnik stężenia PM2,5.

Dlaczego smog jest groźny?

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, dlaczego ochrona przed smogiem jest tak ważna. Głównym składnikiem smogu są pyły zawieszone, będące nośnikiem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, metali ciężkich, dioksyn i furanów.

Do tej pory udowodniono, iż zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia m.in.:

 • nowotworów układu oddechowego,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego (w smogowe dni liczba pacjentów z zawałem jest wyższa o 12%, a pacjentów z udarem mózgu o 16%),
 • schorzeń układu nerwowego, w tym choroby Alzheimera oraz Parkinsona,
 • opóźnienia rozwoju funkcji poznawczych u dzieci,
 • spadku masy urodzeniowej u dzieci (jeśli na częsty kontakt ze smogiem była narażona matka podczas ciąży).

Szczególnej ochrony przed smogiem potrzebują ludzi starsi i dzieci, u których układ odpornościowy działa nieco gorzej niż u młodzieży i osób dorosłych. W grupie ryzyka znajdują się również osoby ze schorzeniami układu immunologicznego oraz z chorobami, których przebieg może ulec zaostrzeniu właśnie na skutek kontaktu ze smogiem (np. z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc albo niewydolnością serca).

Comments are closed.