Transplantacja Zdrowie 5 sposobów na problemy z zasypianiem

5 sposobów na problemy z zasypianiem

joint

Problemy z zasypianiem zdarzają się z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną jest stres, który kumuluje się w ciągu dnia. W takich sytuacjach wskazane jest skorzystanie z naturalnych metod ułatwiających zaśnięcie. Poznaj 5 sposobów na problemy z zasypianiem.

Ćwiczenia oddechowe

Przy problemach z zasypianiem szczególnie skuteczne mogą okazać się ćwiczenia oddechowe. W ich trakcie organizm staje się lepiej dotleniony. Ale nie tylko. To przede wszystkim doskonała metoda na zrelaksowanie się i odwrócenie swoich myśli od problemu. Ogólne zasady ćwiczeń oddechowych:

  • wdech powinien być krótszy niż wydech,
  • w czasie wdechu i wydechu trzeba skupić się na swoim organizmie,
  • wdech i wydech muszą być spokojne i głębokie.

Ćwiczenia można wykonywać na leżąco, siedząco lub stojąco. Można dodać również ruchy ciała (np. unoszenie rąk przy wdechu).

Substancje roślinne

Osoby, które zmagają się z problemami z zasypianiem, mogą sięgnąć po to, co oferuje natura. Przede wszystkim dobrze sprawdzają się zioła. Jednym z najbardziej znanych jest melisa. Ma ona działanie uspokajające i relaksujące. Należy wypić napar na około 30 minut przed położeniem się do łóżka.

Działanie uspokajające i relaksujące mają również inne substancje pochodzenia roślinnego. Jedną z nich jest kannabidiol, czyli CBD. Dostępny jest on głównie w postaci olejku, ale popularne są też joint i haszysz. CBD nie działa psychoaktywnie.

Ograniczenie pobudzających bodźców

Niektóre bodźce obecne w otoczeniu mają pobudzające działanie na układ nerwowy. Tym samym zaśnięcie jest utrudnione, a niekiedy też niemożliwe. Dlatego konieczne jest ich usunięcie z sypialni. Pobudzająco działają np. urządzenia elektroniczne, dodatkowe źródła światła (nawet zegarek elektroniczny) i hałasu. Zamiast nich warto zainstalować np. dodatkowe zasłony lub rolety. Jeżeli to konieczne, należy zaopatrzyć się w zatyczki do uszu.

Pobudzające są nie tylko bodźce obecne w otoczeniu, ale też niektóre podejmowane działania. Nie zaleca się intensywnego wysiłku fizycznego przed położeniem się spać. Warto też zrezygnować z oglądania filmów, w których dużo się dzieje oraz wpatrywania się w ekran smartfona lub komputera – niebieskie światło pobudza układ nerwowy. Konieczne jest również ograniczyć spożycie napojów, które zawierają kofeinę.

Relaksująca kąpiel

Przy problemach z zasypianiem może pomóc relaksująca kąpiel. Ciepło odpręża ciało. Poprawia też krążenie krwi, dzięki czemu wszystkie komórki są lepiej ukrwione i dotlenione.

Aromaterapia

Pomocna przy kłopotach z zasypianiem jest też aromaterapia. To oddziaływanie na organizm przy pomocy zapachów. Różnego rodzaju substancje dostają się do wnętrza ciała wraz z powietrzem. Wnikają przez błony śluzowe układu oddechowego. Aromaty pobudzają też ośrodki w układzie nerwowym, które są odpowiedzialne za odczuwanie emocji. Do aromaterapii na bezsenność można wykorzystać olejek z melisy, z bergamotki, lawendowy, szałwiowy, rumiankowy. Należy rozpylić je w sypialni, dodać do kąpieli lub wykorzystać w trakcie masażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *