Transplantacja Zdrowie Jak pokonać nieprzespane noce?

Jak pokonać nieprzespane noce?

bezsenność

Problemy ze snem zdarzają się od czasu do czasu każdemu z nas. Nieregularny tryb życia, nadmiar pracy, stosowanie dużych ilości pobudzających używek, stres – to wszystko sprawia, że czasem trudno nam zasnąć i często budzimy się w nocy. Choć nie ma w tym nic niezwykłego, nie warto takich objawów bagatelizować, ponieważ nawet sporadyczne kłopoty ze snem mogą z czasem doprowadzić do rozwoju przewlekłej bezsenności, która z kolei może wywołać wiele poważnych problemów natury zdrowotnej, w tym zaburzenia hormonalne i choroby układu krążenia. Jeśli zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu, dbajmy więc o właściwą fizjologię snu, która pozwoli nam ustrzec się przed nieprzespanymi nocami.

Jak radzić sobie z problemami ze snem?

Problemy ze snem można zwalczać na kilka sposobów: profesjonalnie, czyli farmakoterapią lub psychoterapią, oraz domowymi metodami, czyli zwiększając komfort wypoczynku i wprowadzając rytuały ułatwiające zasypianie. Profesjonalne leczenie bezsenności zalecane jest zwykle w przypadku długotrwałych i mocno nasilonych zaburzeń snu, natomiast leczenie domowe stosuje się w sytuacji, gdy kłopoty ze snem występują sporadycznie i nie są na tyle nasilone, by wzbudzać niepokój. Bardzo dobrze sprawdzają się wtedy takie tricki jak medytacja, masaże relaksacyjne czy słuchanie odprężającej muzyki przed położeniem się do łóżka. Niekiedy warto dodatkowo sięgnąć po uspokajające herbatki ziołowe. Wszystko to sprzyja wieczornemu wyciszeniu i ułatwia zasypianie oraz utrzymanie nieprzerwanego snu przez całą noc. Więcej informacji o samej bezsenności znajdziecie pod adresem https://terapiabezsennosci.pl/co-to-jest-bezsennosc/.

Na czym polega profesjonalne leczenie bezsenności?

Profesjonalne leczenie bezsenności, a więc wspomniana wcześniej farmakoterapia i psychoterapia, to dwa najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się uciążliwych problemów ze snem. O ile jednak farmakoterapia, ograniczająca się wyłącznie do zażywania silnych leków usypiających, daje często krótkotrwałe efekty, o tyle psychoterapia pozwala zwalczyć bezsenność na dobre, ponieważ opiera się na stosowaniu naturalnych metod regulacji fizjologii snu. Taki sposób leczenia nazywa się terapią poznawczo-behawioralną – bezsenność nie ma w starciu z nią żadnych szans.

Comments are closed.