Transplantacja Zdrowie Czym jest trądzik i jak z nim walczyć? Poradnik

Czym jest trądzik i jak z nim walczyć? Poradnik

leki na tradzik

Trądzik jest jedną z najpopularniejszych chorób skóry, dotykającą osób w różnym wieku, choć powszechnie kojarzy się z okresem dojrzewania. Jest on spowodowany przede wszystkim zaburzeniami prawidłowej pracy mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Co warto wiedzieć jeszcze o trądziku? W jaki sposób go leczyć? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Trądzik – co warto o nim wiedzieć?

Trądzik jest schorzeniem, które zwykle wyróżnia się dosyć przewlekłym i zapalnym charakterem. Dotyka ujścia mieszków włosowych i gruczołów łojowych. O intensywności trądziku decydują najczęściej indywidualne predyspozycje. Osoby, które mają skórę mieszaną lub też tłustą, są zazwyczaj bardziej narażone na występowanie trądziku.

W przypadku niektórych osób choroba ta ma dosyć łagodny charakter. Wypryski pojawiają się pojedynczo i stosunkowo rzadko. Niestety, u tych, którzy zmagają się z przewlekłym trądzikiem mogą pojawiać się nawet dosyć bolesne krosty, cysty i zaskórniki. Trądzik zlokalizowany jest najczęściej na twarzy lub też na plecach i ramionach.

Kluczowym aspektem w przypadku wystąpienia trądziku jest prawidłowa pielęgnacja, a także podjęcie leczenia. Dzięki temu można uniknąć niechcianych blizn, które mogą pojawić się na skórze tuż po zagojeniu się krosty.

Jak powstaje trądzik?

Trądzik powstaje zazwyczaj w okresie dojrzewania. Odpowiedzialne za jego wystąpienie są zaburzenia hormonalne, czyli wzmożona produkcja androgenów. Skóra wydziela wtedy więcej sebum, przez co dochodzi do zatkania się gruczołów łojowych i rozwoju drobnoustrojów czy bakterii.

Do powstania trądziku może również doprowadzić niezdrowa dieta, stres oksydacyjny, przyjmowanie niektórych leków czy też zwyczajnie predyspozycje genetyczne.

Objawy trądziku

Charakterystycznym objawem wystąpienia trądziku są zazwyczaj specyficzne wykwity na twarzy, czyli guzki, cysty, wypukłe grudki lub też krostki. Mogą one pojawiać się pojedynczo lub też tworzyć skupisko większych ran. W zależności od rozwijającego się stanu zapalnego, zmiany na twarzy czy też plecach lub ramionach, mogą być bolesne, swędzące oraz wypełnione treścią ropną.

Leczenie trądziku

Aby skutecznie móc wyleczyć trądzik, należy stosować leki na trądzik, w których składzie można wyróżnić substancje aktywne, oczyszczające skórę. Mają one właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, regulujące pracę gruczołów łojowych i wydzielanie sebum.

Preparaty te działają również złuszczająco na suchy naskórek. W składzie leków na trądzik można znaleźć między innymi kwas salicylowy, czy kwas glikolowy. Szukając sprawdzonych środków farmakologicznych, warto zdecydować się na zakupy w aptece internetowej WAWA. Znajdziesz tam maści, tabletki czy toniki.

Trądzik to choroba zapalna skóry, która doprowadza do powstania na powierzchni cery, ramion czy pleców bolesnych pojedynczych wykwitów lub krostek lub też tworzących skupiska cyst o charakterze ropnym. Aby skutecznie pozbyć się dolegliwości, należy kupić leki na trądzik, które działają między innymi przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Szukając sprawdzonych leków na trądzik, warto zdecydować się na zakupy w aptece WAWA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *