Transplantacja Zdrowie Torbiel w piersi (cysta) – diagnostyka, leczenie

Torbiel w piersi (cysta) – diagnostyka, leczenie

Torbiel w piersi cysta diagnostyka leczenie

Każda z nas, nieraz spotkała się z kampanią dotyczącą samobadania piersi. W różny sposób zachęcają nas lekarze, aktorzy a także całe media do tego aby się regularnie badać.  Wystarczy raz w roku poświęcić jeden dzień, aby wykonać usg piersi, cytologię oraz podstawowe badania krwi oraz moczu. Tak niewiele, a w ten sposób możemy w odpowiednim czasie podjąć odpowiednie leczenie.

Torbiel w piersiach (cysta) – czym są i jak się objawiają ?

Torbiel inaczej nazywany cystą, jest to płynny guzek, który uważany jest za łagodną zmianę – nie niesie ryzyka raka piersi. Najczęściej torbiele pojawiają się u kobiet młodych 30-50 lat, ze specyficzną budową piersi np: gęstą oraz gruczołowatą. Nie ma określonej jednoznacznej lokalizacji guzków, powstają w różnych częściach piersi, maja różne rozmiary, dlatego nie zawsze łatwo je wyczuć podczas samobadania. Niestety, nie jest znany powód powstawania torbieli w piersiach, przypuszcza się jedynie że winowajcą są zaburzenia gospodarki hormonalnej oraz przyjmowanie antykoncepcji.

W jaki sposób rozpoznać cystę?

Podczas samobadania piersi, należy dokładnie uciskać każdy centymetr. Co powinno Cię zaniepokoić podczas badania?

  • guzek wypełniony płynem wyczuwalny pod palcami

Zwykle guzki są twarde ale zdarzają się również miękkie, ich wielkość to maksymalnie ok 6 cm, chociaż są również bardzo malutkie. W dotyku są bardzo gładkie, o jednolitym kształcie, a podczas dotyku można nimi delikatnie poruszać. Najczęściej nie są bolesne i nie sprawiają dyskomfortu.  Jednak w przypadku dużych torbieli, możesz odczuwać ból który będzie promieniował do pachy. Jest to wynik nacisku torbieli piersi na tkankę.

Pamiętaj aby nie wykonywać badania piersi kilka dni przed miesiączką oraz w trakcie jej trwania. Przyczyna jest prosta, podczas „tych dni” piersi ulegają powiększeniu, a nasza pierś robi się tkliwa, a takie badanie nie należy do przyjemnych.

Torbiel w piersi – diagnoza i leczenie

Jeżeli podczas samobadania wyczujesz niepokojącą zmianę w piersi, zgłoś się do lekarza. Może to być ginekolog, onkolog a także lekarz rodzinny. Każdy z tych lekarzy w odpowiedni sposób pokieruje Cię na dalsze badania. Na samym początku prawdopodobnie zostaniesz skierowana na USG piersi lub mammografię. Konieczne są również badania hormonalne, w niektórych przypadkach lekarz zleci wykonanie biopsji cienkoigłowej.

Torbiel w piersi diagnoza i leczenie
Torbiel w piersi diagnoza i leczenie

Po wykonaniu dokładnych badań diagnostycznych, które potwierdzą że zmiany w piersiach to torbiele, lekarz zadecyduje o leczeniu. Jeżeli cysty są malutkie i nie sprawiają bólu, leczenie nie będzie wymagane. Poza obserwacja i badaniami kontrolnymi nie będzie potrzebny zabieg chirurgiczny. W przypadku dużych oraz bolesnych torbieli, konieczny będzie zabieg, polegający na  nakłuciu oraz odessaniu płynu specjalnym aspiratorem. Takie nakłucie wykonuje się również podczas niejednoznacznej diagnozy. Płyn z cysty wysyłany jest na badania, które jednoznacznie stwierdzą charakter zmiany w piersi (badanie pod kątem raka piersi). W przypadku gdy w pobranym płynie będzie krew, potrzebny będzie zabieg  operacyjny wycięcia torbieli.

W przypadku stwierdzenia, iż przyczyną są zmiany hormonalne, lekarz wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. Jeżeli cytologia wykaże charakter złośliwy, wtedy konieczne jest leczenie onkologiczne.

Cysty informacje dodatkowe

Cysty czyli torbiele bardzo rzadko wchłaniają się same. Warto pamiętać o odpowiedniej diecie, dzięki której nasza gospodarka hormonalna jest ustabilizowana. Wskazane jest spożywanie błonnika, kwasy omega3 a także antyoksydantów. Kawa oraz czekolada jest niewskazana, natomiast picie zielonej herbaty jak najbardziej. Olejek z wiesiołka lekarskiego również bardzo dobrze wpływa na gospodarkę hormonalną.

Jeżeli podczas badania piersi wyczujesz zmianę, która jest twarda jak kamień i nie da się jej przesunąć palcami natychmiast zgłoś się do lekarza. Prawdopodobnie jest to zmiana nowotworowa, która ostatecznie trzeba potwierdzić podczas badania histopatologicznego.
Comments are closed.