Transplantacja Zdrowie Jak dbać o prawidłową pracę serca?

Jak dbać o prawidłową pracę serca?

serce

Serce w organizmie człowieka pełnie najważniejszą funkcję. Niestety problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem, bardzo często są główną przyczyną śmierci. Oprócz diagnostyki i profilaktyki, warto zadbać o serce stosując odpowiednie zioła.

Co wpływa na pracę naszego serca?

Według Głównego Urzędu Statystycznego, choroby naszego układu krążenia, są najczęstszym przyczyną śmierci w naszym kraju. Pomimo prężnie rozwijającej się medycyny, w dalszym ciągu choroby sercowo naczyniowe, a także nowotwory stanowią nawet 70% wszystkich zgonów. Dlatego bardzo ważna kwestią jest, aby wprowadzić do codziennego życia kilka istotnych zmian, które pomogą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także odpowiednią pracę serca. Do takich podstawowych zmian należą:

  • Zadbaj o prawidłową dietę – warzywa i owoce powinny codziennie znaleźć się na talerzu do każdego posiłku. Warto również spożywać produkty pełnoziarniste, ryby, chude mięso, orzechy. Należy pamiętać także o jedzeniu śniadania, i ogólnie o regularnych posiłkach. Unikaj soli i cukru.
  • Nawadniaj organizm – picie odpowiedniej ilości wody, bardzo pozytywnie wpływa na organizm. Warto także przekonać się do picia zielonej herbaty, która posiada wiele dobrych właściwości, a także poprawia kondycje naszych tętnic.
  • Ogranicz lub zrezygnuj z używek – nikotyna sprzyja miażdżycy, powoduje także wzrost ciśnienia tętniczego, znacznie wpływa na przyśpieszoną pracę serca.
  • Prawidłowa waga – warto zadbać również o prawidłowe BMI, i kontrolować poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.
  • Postaw na ruch – aktywność fizyczna jest „lekiem” na wszystko. Wystarczą regularne spacery, czy wyjście na basen 2/3 razy w tygodniu. Jeżeli Twoje zdrowie, kondycja i czas pozwala, możesz również korzystać z większej aktywności w postaci wycieczek rowerowych, zajęć np.: aerobik, czy po prostu biegać. Aby poprawić pracę serca, zaleca się korzystanie z treningów interwałowych.
  • Suplementacja – selen, cynk, potas czy magnez mają również duży wpływ na prawidłową pracę serca. Oczywiście odpowiednia suplementacja powinna być stosowana według zaleceń lekarza.
  • Zadbaj o dobry sen – odpoczynek i regeneracja dla naszego organizmu to priorytet. Podczas snu układ krążenia stabilizuje się, serca zwalnia rytm, poprawia się także nasza wydolność.
  • Unikaj stresu, bądź szczęśliwy – hormon stresu czyli kortyzol bardzo źle wpływa na organizm. Zaburza funkcjonowanie w układzie krążenia, a także wpływa na prawidłowe działanie pozostałych narządów.

Zioła na serce – które korzystanie wpływają na jego pracę?

Od dawien dawna, w domach naszych babć stosowano wszelkiego rodzaju zioła na różne schorzenia czy dolegliwości. Natura jest bardzo bogata w rośliny i zioła, które mają pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu. Oto najpopularniejsze zioła na serce, które warto zastosować na daną dolegliwość/schorzenie:

  • Arytmia serca – głóg, ziele serdecznika, kozłek lekarski,
  • Obniżenie tętna – waleriana, preparaty z konwalią, głóg, naparstnica
  • Zawał serca – miłorzęb japoński, serdecznik, melisa, szyszki chmielu, rumianek,
  • Niewydolność naczyń wieńcowych – konwalia majowa, ziele fiołka trójbarwnego, skrzyp polny
  • Zmiany miażdżycowe/nadciśnienie – jemioła, krwawnik, nawłoć, dziurawiec,

Przy stosowaniu ziół, należy trzymać się wyznaczonej dawki. Niektóre zioła, spożywane w nadmiernej ilości mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie. Aby mieć pewność co do jakości ziół, warto kupić je w dobrym sklepie zielarskim, sprawdzonym sklepie internetowym lub aptece. Czytaj więcej: https://mojazielarnia.pl/43-ziola-na-serce

Na co zwrócić uwagę stosując zioła na serce?

Naturalne metody leczenia czy wspomagania organizmu, są popularne chociaż wiele z nas ma sceptyczne podejście do takich rozwiązań. Warto jednak zaznaczyć, że ich działanie można zauważyć po regularnym i długim stosowaniu. Oczywiście zioła, nie mogą być stosowane jako zastępstwo farmakologii. Konieczne jest także poinformowanie lekarza, o stosowaniu ziół na serce, ponieważ nie zawsze mogą być one łączone z farmakologią.

Diagnostyka jest ważna!

Jak wiadomo, najważniejsza kwestią w przypadku problemów z układem krążenia, sercem, jest regularna diagnostyka. Każda nieleczona choroba, nie tylko serca, niesie duże ryzyko powikłań a także śmierci. Regularne badania kardiologiczne, pomogą zapobiec niedokrwieniu serca – zawałowi. Do najpopularniejszych badań należą, EKG, RTG, echo serca, doppler, oraz rezonans. Natomiast cewnikowanie i koronarografia są już badaniami bardziej inwazyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *