Transplantacja Zdrowie Kamienie na nerkach i układzie moczowym. Jak się ich pozbyć?

Kamienie na nerkach i układzie moczowym. Jak się ich pozbyć?

nerki

Kamica nerkowa to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości związanych z układem moczowym. W jej efekcie w nerkach tworzą się złogi, będące efektem nadmiernego nasycenia moczu kwasami lub minerałami. Atak kamicy nerkowej jest niezwykle bolesny, często kończy się koniecznością urodzenia kamieni.

Rodzaje kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe, czyli złogi pojawiające się w układzie moczowym, powstają w efekcie wytrącania się niewielkich kryształków z substancji obecnych w moczu. Mogą mieć one różną wagę i wielkość – czasem są na tyle niewielkie, że wydalamy je z moczem. Bywa jednak i tak, że kamienie rosną, tworząc stosunkowo duże złogi, których nie jesteśmy w stanie pozbyć się bezboleśnie. Wtedy najczęściej dochodzi do ataku kolki nerkowej.

Wśród kamieni, które mogą powstać w układzie moczowym, jest kilka ich typów, np.:

  • Kamienie szczawianowo-wapniowe
  • Kamienie fosforanowo-wapniowe
  • Kamienie moczanowe
  • Kamienie cystynowe

Wiedza na temat rodzaju kamienia, z którym mamy do czynienia, jest istotna z punktu widzenia leczenia i dalszej profilaktyki. Od tego uzależniona będzie nasza dieta – nie wszystkie produkty są na liście zalecanych lub zakazanych przy różnych typach kamicy.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia się konkretnych rodzajów kamieni, zobacz artykuł: https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/jak-tworzy-sie-kamien-nerkowy

Jak sobie z nimi radzić?

Kolka nerkowa jest niezwykle bolesna. Powstaje w wyniku przemieszczania się kamieni w dół układu moczowego. Kamień drażni drogi moczowe, wywołując ból oraz inne objawy, m.in. osłabienie, gorączkę, nadmierną potliwość, bladość skóry. Niekiedy jest też konieczność urodzenia złogu. Żeby przyspieszyć rodzenie kamienia nerkowego, podaje się leki moczopędne, rozkurczowe i przeciwzapalne. Trzeba też spożywać dużo płynów – przynajmniej 3 litry dziennie.

W profilaktyce świetnie sprawdzają się soki żurawinowe oraz przeznaczone do dbania o nerki leki roślinne. Stosuje się takie substancje jak kłącze perzu, łuska cebuli, liście brzozy, nasiona kozieradki, nawłoć, skrzyp, rdest ptasi czy korzeń lubczyku.

Wiele osób dotkniętych kamicą zastanawia się, jak przyspieszyć rodzenie kamienia nerkowego. Nie ma jednego przepisu na sukces. Najważniejsza jest profilaktyka, zdrowy tryb życia. Jeśli stwierdzono u nas złogi, musimy pozostawać pod opieką lekarza, który będzie najlepszym źródłem wiedzy na temat bezpiecznych metod leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *