Transplantacja Transplantacja Przeszczep nerki – jak wygląda zabieg?

Przeszczep nerki – jak wygląda zabieg?

transplantacja nerki

Chory z  niewydolnością nerek, znaną również jako schyłkowa niewydolność nerek (ESRD), potrzebuje dializy lub przeszczepu nerki. Taki przeszczep uważany jest za najlepszą opcję leczenia dla osób z niewydolnością nerek,ponieważ zwiększa szanse na dłuższe i zdrowsze życie. Chory może otrzymać przeszczep nerki, gdy jego nerki są w bardzo złym stanie, jednak zanim dojdzie do przeszczepu będzie rozpoczęty cykl dializ. Zdarzają się przypadki przeprowadzenia przeszczepu, bez wykonywania wcześniejszej dializoterapii.

Przeszczep nerki

Operacja przeszczepu nerki jest uważana za bezpieczną i zwykle jest bardzo skuteczna. Pomyślny przeszczep nerki zależy od tego, jaki jest stan zdrowia pacjenta przed przeszczepem. Dbając o siebie po przeszczepie i ściśle przestrzegając zaleceń lekarzy po przeszczepie chory może wrócić do sprawności.

W transplantologii nerki można wyróżnić dwie metody. Możesz dostać nerkę od osoby, która jeszcze żyje ( osoba obca lub spokrewniona), lub kogoś, kto właśnie zmarł. Ludzie mogą żyć z jedną zdrową nerką, więc ktoś z dwoma zdrowymi nerkami może wybrać jedną z nich i oddać osobie chorej.

Badania wykazały, że pacjenci, którzy otrzymali nerkę od żywego dawcy, żyją dłużej niż pacjenci, którzy otrzymali nerkę od zmarłego dawcy.

Przygotowanie do przeszczepu nerki

Jest wiele kroków, które należy podjąć, aby przygotować się do przeszczepu nerki. Po pierwsze, trzeba dokonać oceny przez ośrodek transplantacyjny, aby zdecydować, czy dany pacjent jest gotowy na przeszczep nerki. Jeśli zespoły oceniające zdecydują, że chory jest gotowy, następnym krokiem jest znalezienie i dopasowanie do nerki, w czym pomoże specjalny zespół transplantacyjny. Przeciwwskazaniem do przeszczepu są:

  • choroby nowotworowe
  • zakażenie HIV
  • ciężkie uszkodzenie innych narządów
  • nałogi
  • podeszły wiek

U chorych oczekujących na nerkę, przeprowadza się rutynowe badania, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Jeżeli wyniki badań są pozytywne,i nie stwierdza się innych przeszkód, chory zostaje umieszczony na liście oczekujących na nerkę. Niestety czas oczekiwania nie jest nam znany.

przeszczep nerki zabieg
przeszczep nerki zabieg

Zabieg transplantacji nerki – krok po kroku

Zabieg przeszczepu nerki polega na usunięciu chorej nerki u biorcy i  zastąpieniu jej nowym organem od dawcy. Nowa nerka umieszczana jest  w dolnej części jamy brzusznej, po prawej lub lewej stronie. Kolejnym etapem zabiegu jest dokładne połączenie żył oraz tętnic, tak aby nowa nerka zaczęła w pełni funkcjonować.  Jeżeli zdarzy się sytuacja, że nowa nerka nie podjęła pracy zaraz po wszczepieniu, konieczne będzie dializowanie do czasu aż nerka „ruszy” oraz przejmie pełną filtracje. Po wykonanym zabiegu, biorca będzie stale przyjmować specjalne leki immunosupresyjne, które są wprowadzane przed planowanym zabiegiem. Z czasem, gdy możliwość odrzucenia nerki maleje, dawki leków są zmniejszane. Jednak należy pamiętać, aby systematycznie przyjmować odpowiednie dawki, i w odpowiednim czasie. Wszystko musi odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Zazwyczaj po 2 tygodniach od przeszczepu, możliwy jest powrót do domu, o ile nie występują komplikacje oraz inne przeciwwskazania.

Powikłania po przeszczepie nerki

Ewentualne powikłania po przeszczepie występują w ciągu kilka tygodni,. Ryzyko wystąpienia powikłań maleje z każdym dniem po zabiegu. Najważniejszą rzeczą jest stała opieka specjalisty-transplantologa, a także wykonywanie badań kontrolnych. Możliwe powikłania jakich może się spodziewać osoba po przeszczepie nerki:

  • zakażenia z powodu leczenia immunologicznego
  • powikłania po operacji
  • odrzucenie przeszczepu

Pomimo wystąpienia powikłań, rozwój medycyny jest tak duży, że nawet w przypadku ewentualnych powikłań po przeszczepie najczęściej udaje się je wyleczyć. Takie leczenie zazwyczaj pomaga uniknąć usunięcia nowej nerki. W przypadku kiedy utracimy przeszczepioną nerkę będzie trzeba kontynuować dializy, ale nie wyklucza to kolejnego zabiegu przeszczepu.

Życie po przeszczepie nerki

Dla niektórych osób, przeszczep nerki może być kolejną szansę na życie. Głównym celem  transplantacji nerki jest poprawa jakości życia pacjenta. Pacjent może również wrócić do pracy oraz uprawiania sportu. Zdecydowanie dużym komfortem jest możliwość odstawienia restrykcyjnej diety oraz  brak ograniczenia w spożywaniu płynów Przeciętny czas pracy nerki to kilkanaście lat. Jednak pamiętajmy, że na taki stan ma wpływ wiele czynników.

 

Statystyki przeszczepów nerek

Wyniki powodzenia zabiegu w ciągu 12 miesięcy po przeszczepie:

  • ponad 50% nerek po przeszczepie podejmuje pracę od razu
  • do 3% nerek wogóle nie podejmuje pracy
  • ok 60% przypadków nie miało powikłań po zabiegu
  • ponad 30% powikłań daje się wyleczyć
  • ok 15% występujących powikłań powoduje utratę nerki
  • ok 5% osób po przeszczepie umiera

Rokowania po przeszczepie są bardzo wysokie, należy jedynie pamiętać że istnieją pewne ograniczenia oraz zalecenia o których trzeba stale pamiętać. Aby mieć zdrowe nerki trzeba o nie dbać.

Comments are closed.