Transplantacja Zdrowie Bóle ucha u dziecka – diagnostyka i leczenie

Bóle ucha u dziecka – diagnostyka i leczenie

Bóle ucha u dziecka diagnostyka i leczenie

Marudne i płaczliwe dziecko które nie chce pić, jeść a w dodatku pojawiła się gorączka, a może biegunka i wymioty ? Znajomo brzmi? Prawdopodobnie Twoje dziecko cierpi z powodu bólu uchaOstre zapalenie ucha środkowego, to częsta dolegliwość najmłodszych dzieci, występuje w 50-80% przypadków. Najbardziej narażone są dzieci do roku życia, natomiast po 7 roku ryzyko zapalenia ucha znacząco spada.

Jak rozpoznać bóle ucha (zapalenie)?

Ból jaki towarzyszy przy zapaleniu ucha jest bardzo przykrą dolegliwością. Każdy z nas na swój sposób radzi sobie z bólem, natomiast u takiego maluszka nie jesteśmy w stanie sami zdiagnozować problemu. Dziecko staje się bardzo marudne, płaczliwe, nie chce jeść, pić, bawić się, w niektórych przypadkach zdarza się że nasza pociecha bardzo ciągnie się za uszy lub budzi się z płaczem. W takiej sytuacji trzeba udać się do lekarza, aby mógł podjąć odpowiednie leczenie po postawieniu diagnozy.

Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka
Jak rozpoznać bóle ucha u dziecka?

Zapalenie ucha środkowego najczęściej spowodowane jest bakterią a także zwykłym przeziębieniem. Zdarza się że zapalenie ucha u dziecka wywołane jest mocnym ząbkowaniem, ponieważ w tym okresie zwiększa się produkcja śluzu oraz śliny. Przerośnięte migdałki równie często są przyczyną zapalenia ucha. Głównym powodem wyżej wymienionych przypadków jest zaburzenie funkcji  trąbki słuchowej łączącej gardło z jamą bębenkową.

Podczas zapalenia ucha środkowego mogę wystąpić następujące objawy:

  • szumienie
  • niedosłuch
  • promieniujący ból
  • szczykanie
  • zatkanie ucha
  • kłucie
  • dyskomfort podczas picia
  • wysoka gorączka
  • ostry ból szczególnie w nocy
  • ropna wydzielina
  • niepokój
  • rozdrażnienie

Leczenie bólu ucha u dzieci

Niestety w przypadku najmłodszych dzieci, które nie są w stanie powiedzieć nam co je boli, konieczne są dokładne badania aby potwierdzić diagnozę. Leczenie tego schorzenia najczęściej wymaga antybiotykoterapii. Dodatkowo wdrożone zostaną środki przeciwzapalne, oraz przeciwbólowe. Nie wolno na własną rękę stosować kropel, olejków czy znanych roślin aby uśmierzyć ból. Niewłaściwe leczenie może spowodować uszkodzenie bębenka oraz trwałą głuchotę. Kategorycznie zabrania się stosowania patyczków!!!

Informacje ogólne oraz domowe sposobu na walkę z bólem ucha u dzieci

Badanie otoskopowe jest podstawowym badanie aby potwierdzić zapalenie ucha. Takie badanie wykonuje się u laryngologa. Zdarzają się przypadki w których dzieci nie gorączkują podczas choroby. Rodzice najmłodszych muszą wykazać się dużą czujnością, aby szybko rozpoznać niepokojące objawy.

Dlaczego najbardziej narażone są dzieci? Wszystko przez słabo rozwinięty układ odpornościowy, który nie jest w stanie pokonać większych infekcji. Aż 80% dzieci zmaga się z zapaleniem ucha  przed ukończeniem 3 roku życia.

Jak pomóc dziecku w walce z bólem ucha?

Jeżeli nasz dziecko w miarę szybko zostało przebadane, a leczenie zostało podjęte w początkowym stadium choroby, poprawa powinna nastąpić już po 2, 3 dniach. W tym czasie zaleca się podawanie leku przeciwbólowego np NUROFEN. Pozycja siedząca, lub pół-leżąca zmniejsza znacznie ciśnienie a dzięki temu ból jest odrobinę mniejszy. Wskazane jest pozostanie w domu, a także dużo cierpliwości, miłości i przytulenia.

Comments are closed.