Transplantacja Na czasie Rodzaje podnośników dla osób niepełnosprawnych – który wybrać?

Rodzaje podnośników dla osób niepełnosprawnych – który wybrać?

rodzaje podnosnikow dla niepelnosprawnych

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych to specjalistyczne urządzenia, zaprojektowane zarówno z myślą o pacjentach jak i opiekunach. Dzięki nim można przemieszczać osobę o ograniczonej sprawności ruchowej, a także zmieniać pozycje jej ciała, bez wykorzystania siły własnych mięśni. Podnośniki jednak podzielone są na poszczególne rodzaje, z uwzględnieniem ich konstrukcji, sposobu montażu, a także przeznaczenia. Wobec tego, kiedy i jaki podnośnik dla osób niepełnosprawnych warto wybrać?

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych to specjalistyczne urządzenia, zaprojektowane zarówno z myślą o pacjentach jak i opiekunach. Dzięki nim można przemieszczać osobę o ograniczonej sprawności ruchowej, a także zmieniać pozycje jej ciała, bez wykorzystania siły własnych mięśni. Podnośniki jednak podzielone są na poszczególne rodzaje, z uwzględnieniem ich konstrukcji, sposobu montażu, a także przeznaczenia. Wobec tego, kiedy i jaki podnośnik dla osób niepełnosprawnych warto wybrać?

Dla kogo przeznaczone są podnośniki?

Podnośniki to urządzenia przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. W tym wypadku jednak należy dokonać swoistego rozróżnienia. Osoby niepełnosprawne, które mogą i powinny korzystać z podnośników, nie są zawsze tożsame z osobami całkowicie unieruchomionymi. Podnośniki sprawdzają się także w przypadku pacjentów, którzy:

  • są po zabiegu amputacji kończyn;
  • borykają się z różnymi deformacjami kończyn;
  • cierpią na różnorodne problemy związane z układem krążenia;
  • cierpią na choroby układu kostno-stawowego objawiające się np. sztywnieniem stawów lub ograniczeniem ich ruchomości;
  • mają ograniczoną mobilność.

Oczywiście, ze względów czysto praktycznych, a także z uwagi na bezpieczeństwo, podnośniki są także świetnym rozwiązaniem w przypadku opieki nad osobami starszymi. Warto tu także wspomnieć, że podnośnik rehabilitacyjny jest również dużym udogodnieniem dla opiekunów. Odciąża on ich mięśnie i kręgosłup, redukując przy tym ryzyko wystąpienia urazu podczas wykonywania obowiązków.

Rodzaje podnośników

Podnośnik dla osób niepełnosprawnych ma spełniać konkretne funkcje, którymi są: ułatwienie transportu i przemieszczania osób unieruchomionych lub o ograniczonej mobilności, a także zapewnienie im bezpiecznej zmiany pozycji ciała. Jednocześnie podnośnik rehabilitacyjny może mieć odmienną konstrukcję oraz przeznaczenie. Z uwagi na sposób montażu podnośniki można podzielić na:

  • stacjonarne – są one przeznaczone do montażu bezpośrednio przy łóżku pacjenta i umożliwiają zmianę pozycji ciała lub przeniesienie pacjenta na wózek inwalidzki lub krzesło;
  • mobilne – ten typ podnośników daje nieco większe możliwości. Są to podnośniki, które można transportować wraz z pacjentem. Umożliwiają one np. przeniesienie pacjenta do wanny czy na łóżko.

Oczywiście w zakresie podnośników mobilnych, można dokonać dalszego rozróżnienia. Obejmuje ono podnośniki dla osób niepełnosprawnych, które zostały wyodrębnione z uwagi na sposób ich przeznaczenia. W tej kategorii, można dodatkowo wyróżnić:

  • podnośnik basenowy – jest to podnośnik rehabilitacyjny dla osób o ograniczonej mobilności, które mają problem z korzystaniem z pływalni. Z uwagi na to, że pływanie jest jednym ze sposobów na aktywizacje mięśni i stawów, podnośniki te wyjątkowo przydają się w początkowym okresie rehabilitacji;
  • podnośniki jezdne – cechuje je ogromna mobilność. Umożliwiają one bezpieczny i prosty transport pacjenta o ograniczonej ruchomości;
  • podnośniki wannowe – ich zadaniem jest umożliwienie wykonania rutynowych czynności higienicznych. Tego typu podnośniki montuje się przy wannie, by zapewnić pacjentowi bezpieczne wchodzenie i wychodzenie;
  • podnośniki sufitowe – to specjalistyczny podnośnik dla niepełnosprawnych, który montuje się na szynach przy suficie. Również umożliwiają one przenoszenie pacjenta, bez angażowania siły mięśni opiekuna.

Świadomość istnienia wielu rodzajów podnośników, znacznie ułatwi ich właściwe dopasowanie do potrzeb pacjenta.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze podnośnika?

Każdy podnośnik dla osób niepełnosprawnych cechuje się określonymi parametrami, które koniecznie trzeba uwzględnić przy jego wyborze. Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest samo nosidło, a także materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Musi być ono nie tylko komfortowe, ale także wytrzymałe i odporne, by móc łatwo utrzymać je w czystości. Warto także zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie, jakie może znieść podnośnik i dopasować je do wagi i potrzeb pacjenta. Warto wybierać podnośniki od znanych i renomowanych producentów, którzy stawiają na jakość, a także udzielają długiej gwarancji na swoje produkty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *