Transplantacja Specjalizacje lekarskie Balneolog – czym się zajmuje?

Balneolog – czym się zajmuje?

balneolog

Balneolog to lekarz, który przede wszystkim zajmuje się leczeniem, rehabilitacją lub profilaktyką pacjentów. Jego specjalizacja polega na wykorzystaniu naturalnych surowców mineralnych. Korzysta się m.in. z dobroczynnego wpływu wód leczniczych, wód podziemnych i borowin na zdrowie skóry oraz całego organizmu.

Balneolog – czym się zajmuje?

Balneolog to lekarz, zajmujący się leczeniem metodami dostępnymi powszechnie w naturze. Za pomocą naturalnych zabiegów, pomaga on w procesie leczenia chorób układu krwionośnego, takich jak: nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. W swoim leczeniu głównie wykorzystuje lecznicze działanie wód. Sama dziedzina, balneologia, zaliczana jest do naturalnych dziedzin medycyny.

Lekarza balneologa można spotkać m.in. w sanatoriach uzdrowiskowych, szpitalach uzdrowiskowych, poradniach zdrojowych, sanatoriach rehabilitacyjnych oraz zakładach przyrodoleczniczych. Jest on odpowiedzialny za dobór odpowiednich zabiegów, jednak nie bierze w nich czynnego udziału.

Główne zadania balneologa

Jak w przypadku każdego lekarza, balneolog ma również swoje zadania. Wykorzystuje on swoją wiedzę na temat wód leczniczych, podziemnych, borowin oraz gazów leczniczych. Jednak to nie wszystko ponieważ, ponieważ wiedza balneologa jest rozległa. Posiada on również wiedzę na temat warunków klimatycznych do leczenia, profilaktyki i rehabilitacji oraz diagnostyki chorób, nawet przewlekłych.

Wody mineralne i lecznicze oraz borowiny, wykorzystywane w leczeniu, zawierają wiele składników odżywczych i mineralnych. Mają one korzystny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci. Dodatkowo, polepszają stan cery, wzmacniają organizm i poprawiają samopoczucie. Wskazaniem do leczenia poprzez balneologie są głównie choroby układu ruchu – reumatyczne i zwyrodnieniowe.

Zabiegi zlecane przez balneologa

Balneologia jest pojęciem, które głównie kojarzy się kąpielami zdrowotnymi. Jednak w rzeczywistości dziedzina obejmuje też szeroki zakres zabiegów. Najbardziej popularne są zabiegi inhalacyjne, okłady borowinowe, zawijanie w okłady z pasty borowinowej czy też kąpiel borowinowa. Dodatkowo, wyróżnić można kilka rodzajów kąpieli, które zleca balneolog:

  • Kąpiele kwasowęglowe – szczególnie polecane przy chorobach serca oraz nadciśnieniu, przy problemach z krążeniem, zwłaszcza kończyn dolnych, a także przy nerwicach narządowych.
  • Kąpiele solankowe – stosowane w przypadku leczenia schorzeń ortopedycznych, stanów pourazowych, w przebiegu RZS, chorób neurologicznych oraz ginekologicznych.
  • Kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe – stosowane w przypadku schorzeń reumatologicznych, ortopedycznych oraz ginekologicznych i przy problemach z krążeniem, a także w dermatologii czy chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych.
  • Kąpiele radoczynne – stosowne w przypadku chorób naczyniowych, chorobach układu oddechowego oraz przy schorzeniach reumatycznych i ginekologicznych.
  • Kąpiele gazowe – wpływają pozytywnie na układ krwionośny i zalecane u osób, które zmagają się z chorobami serca, ponieważ są o wiele łagodniejsze.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegów

Lekarz balneolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, aby wykluczyć możliwe przeciwwskazania. Dlatego też warto poinformować lekarza o wszystkich przebytych chorobach, lub o tych, z którymi pacjent zmaga się na co dzień. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegów są:

  • padaczka
  • nowotwory
  • schorzenia zakaźne
  • choroby psychiczne
  • choroby wynikające z alkoholizmu lub lekomanii
  • zaawansowane nadciśnienie tętnicze
  • zaawansowana niewydolność krążenia
  • poważne zaburzenia rytmu serca
Comments are closed.