Transplantacja Zdrowie Egzema – co to takiego?

Egzema – co to takiego?

Egzema co to takiego 2

Egzema to świąd skóry oraz jej zmiany w postaci grudek lub pęcherzyków, lub łuszczenie skóry, ból to objawy, która są niezwykle dokuczliwe i powodują olbrzymi dyskomfort u chorego.

Egzema – co to takiego?

Jest to ostry lub przewlekły stan zapalny skóry, który spowodowany jest albo alergenami kontaktowymi, albo wewnątrzustrojowymi.

Egzema nasila się w różnych okresach życia i przybiera postać pęcherzyków, grudek, strupów i nadżerek. Jej charakter jest zasadniczo przewlekły z okresami remisji, w których objawy ulegają wyciszeniu. Egzema może wystąpić w każdym wieku. Pacjenci w przebiegu choroby odczuwają silny świąd skóry oraz jej pękanie i suchość, dodatkowo powstają rany.

Przyczyny egzemy

Póki co, dokładne przyczyny egzemy nie są do końca znane.
Wyróżniamy:

  • egzemę endogenną -jej przyczyn upatruje się w dziedziczeniu i słabszej pracy układu odpornościowego
    egzemę egzogenną – pojawia się najczęściej jako wyraz alergii na czynniki zewnętrzne (np. materiał, pokarm). W takim przypadku należy wykonać testy alergiczne, aby określić czynniki alergizujący

Jednak warto pamiętać, że egzema nie jest w żaden sposób chorobą zakaźną, więc nie należy obawiać się zarażenia przebywając w towarzystwie osoby chorej. Jednak, jeżeli w twojej rodzinie występują przypadki egzemy, ryzyko jej wystąpienia u Ciebie jest wyższe.

Egzema i jej objawy

Objawy egzemy mogą przybierać bardzo różne formy, w zależności od wywołujących ją czynników. Zwykle zaczyna się od obrzęku skóry, zaczerwieniania. Potem mogą pojawić się zmiany w formie grudek lub pęcherzyków, z których po pęknięciu może sączyć się płyn. Zmiany skórne mogą być rozległe, bolesne i wywołujące u chorego ogromny dyskomfort.

Objawy towarzyszące egzemie  to świąd i wtórne infekcje skóry. Wynika to z faktu, że skóra z egzemą jest bardzo sucha, swędząca. To sprawia, że chory zaczyna się drapać i w ten sposób powstają uszkodzenia i może dojść do zakażenia bakteryjnego.

Gdzie pojawiają się zmiany skórne związane z egzemą?

Charakterystyczne dla egzemy zmiany skórne mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, choć najczęściej widać je na policzkach, czole, skórze twarzy, a u nastolatków i dorosłych w okolicach łokci i kolan, na karku, szyi, stopach i dłoniach, zdarza się również, że zmiany będą zauważalne na plecach.

egzema
egzema

Pielęgnacja i profilaktyka

Poniżej przedstawiono praktyczne rady co do pielęgnacji i profilaktyki egzemy:

  • Nie zaleca się przegrzewania czy wychładzania skóry z egzemą.
  • Najkorzystniejsze dla chorego będzie noszenia wygodnych i luźnych ubrań w celu nie ocierania się nimi o rany.
  • Należy unikać noszenia ubrań z materiałów sztucznych, w celu ominięcia alergii.
  • Odpowiednia ilość snu czy unikanie stresu będzie bardzo korzystne dla chorych z egzemą.
  • Im mniej chemii, tym lepiej dla chorego, dlatego zaleca się pranie ubrań w hipoalergicznych środkach i płynach do płukania.
  • Do kąpieli również zaleca się używanie hipoalergicznych żeli, czy mydeł, które powinny zawierać lekko kwaśne lub neutralne pH.
  • Po umyciu skóra powinna być delikatnie suszona, nie pocierana.
  • Należy systematycznie stosować preparaty zalecone przez dermatologa.
Comments are closed.