Transplantacja Zdrowie Jak wyczyścić uszy dziecku? Skuteczność i bezpieczeństwo

Jak wyczyścić uszy dziecku? Skuteczność i bezpieczeństwo

Jak wyczyścić uszy dziecku Skuteczność i bezpieczeństwo

Czyszczenie dziecięcych uszu jest czynnością, do której należy się odpowiednio przygotować. Po pierwsze, musimy zaopatrzyć w środki pozwalające zrobić to szybko i skutecznie. Ważne, aby podczas takich czynności nie doszło do zatkania ucha i uszkodzenia kanału słuchowego. Po przeczytaniu naszego tekstu taka higiena nie będzie już problemem. Dowiesz się, jakich błędów unikać i jak bezpiecznie dbać o uszy malucha.

Jak często usuwać woskowinę?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak często czyścić uszy dziecku. Zależy to bowiem od indywidualnych uwarunkowań. Niektórzy muszą używać preparatów do higieny uszu codziennie. Inni tymczasem mogą to robić znacznie rzadziej, np. raz na dwa tygodnie. Dlatego należy obserwować ucho dziecka i dopasować częstotliwość takich czynności do jego potrzeb.

Czym czyścić uszy? Sięgnij po właściwy środek

W takiej roli znakomicie sprawdzi się preparat do czyszczenia uszu. Jego zadaniem jest rozmiękczenie woskowiny. W efekcie ma miejsce szybsze samooczyszczenie się ucha. Środek taki będzie przeciwdziałać gromadzeniu się woskowiny w kanale słuchowym. Warto jednak pamiętać, że produkt ten nie zawsze jest w stanie pomóc. Niekiedy dochodzi do zatkania ucha i niedosłuchu, wówczas preparaty do czyszczenia uszu nie są wystarczająco skuteczne. Konieczna okazuje się wizyta u lekarza laryngologa.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przy higienie uszu?

Przede wszystkim: ucha nigdy nie czyścimy patyczkiem kosmetycznym. Może on uszkodzić skórę w przewodzie słuchowym zewnętrznym i, w dalszej kolejności, doprowadzić do infekcji bakteryjnej, a także ostrego zapalenia ucha zewnętrznego. Dodatkowo czyszcząc ucho w ten sposób, możemy przyczynić się do upchania woskowiny wewnątrz kanału słuchowego.

Błędem jest również całkowite usuwanie woskowiny. Ma ona bowiem właściwości ochronne i jednocześnie pomaga zapobiegać infekcjom bakteryjnym przewodu słuchowego. Czasami dochodzi do rozpulchnienia woskowiny, a finalnie do zatkania ucha. Dzieje się tak wtedy, kiedy zbyt intensywnie płuczemy uszy wodą.

Jak usunąć woskowinę?

Najlepiej robić to wymienionymi powyżej preparatami, które powstały specjalnie do rozsądnej higieny uszu. Na rynku dostępne są środki na bazie oleju parafinowego lub gliceryny, które są bezpieczne dla zdrowia małego człowieka.

Jak to zrobić krok po kroku? W pierwszej kolejności kładziemy dziecko na przeciwnym boku do ucha, które chcemy oczyścić. Następnie nalewamy preparat do kanału słuchowego zewnętrznego. Po około 10-15 minutach podnosimy dziecko. Czynności te są o wiele łatwiejsze, kiedy stosuje się wygodny w obsłudze środek w sprayu. Wówczas nie będzie konieczne położenie malucha na boku – a to wiele ułatwia.

Comments are closed.