Transplantacja Zdrowie Konsultacja u trychologa – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Konsultacja u trychologa – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Konsultacja u trychologa na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać

Nadmierne wypadanie włosów bądź problemy ze skórą głowy (np. łupież, łuszczyca, przewlekłe stany zapalne) mogą mieć różne przyczyny. Wówczas warto udać się na wizytę do trychologa – lekarza specjalizującego się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń skóry głowy i włosów. Konsultacja ta może okazać się kluczem do walki z często uciążliwymi oraz mało estetycznymi zmianami.

Trychologia – jej atutem jest wąska specjalizacja

Trychologia jest dziedziną medycyny zajmującą się tylko i wyłącznie chorobami skóry głowy i włosów. Dzięki tak wąskiej specjalizacji pozwala je właściwie diagnozować oraz skutecznie z nimi walczyć. Poza tym badania wykonywane w jej ramach są również często pomocne w wykrywaniu chorób hormonalnych (np. schorzenia tarczycy), metabolicznych (np. cukrzyca, dna moczanowa) czy układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane, padaczka, autyzm).

Konsultacja u lekarza trychologa – kiedy warto z niej skorzystać

Jak już zostało powiedziane, trycholog zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem wszelkich zmian dotyczących skóry głowy i włosów. W związku z czym zajmuje się nie tylko problematyką nadmiernego wypadania włosów, ale również takimi schorzeniami, jak:

podrażnienia i stany zapalne skóry głowy różnego typu;

  • łojotokowe zapalenie skóry głowy;
  • łupież,
  • łuszczyca;
  • łysienie.

Na wizytę do trychologa warto się więc udać kiedy zaobserwuje się
nadmierne wypadanie włosów (bardziej intensywne niż naturalny proces fizjologicznej ich wymiany) czy też wypryski, krostki na skórze głowy, jak również jej swędzenie czy uczucie ściągnięcia.

Możliwości badania trychologicznego

Lekarz trycholog podczas wizyty przeprowadza wywiad oraz wykonuje trichoskopię – nieinwazyjne i bezbolesne badanie, wykorzystujące technikę dermoskopii do analizy włosów i oglądania skóry głowy w dużym powiększeniu.

Dzięki trychoskopii możliwa jest dokładana ocena:

  • stanu skóry głowy (np. określenie obecności cech jej bliznowacenia),
  • naczyń krwionośnych i ich typów;
  • kondycji łodyg włosów (np. ustalenie typów występujących włosów – np. terminalne, zanikowe, wykrzyknikowe);
  • ujść mieszków włosowych (np. ustalenie obecności pustych mieszków włosowych lub też występowania czopów rogowych w ich ujściach).

Badanie trichoskopowe jest niezbędne do postawienia właściwej diagnozy oraz sposobu leczenia, a także monitorowania jego postępów. Nie wymaga również wcześniejszego przygotowania się (np. golenia włosów) i jest bezbolesne oraz w pełni bezpieczne.

Kompetentny i godny zaufania trycholog – jak do niego dotrzeć

Przede wszystkim musi to być osoba specjalizująca się w trychologii oraz posiadająca bogate doświadczenie w tym zakresie. Lekarz trycholog dzięki posiadanej specjalistycznej wiedzy dokona właściwej diagnozy oraz zaproponuje skuteczne leczenie.

Na wizytę do trychologa warto się udać na przykład do kliniki włosa w Medistica oferującej nie tylko specjalistyczne konsultacje na najwyższym poziomie oraz trichoskopię, ale również zabiegi pomocne w leczeniu chorób skóry czy nadmiernego wypadania włosów.

Źródła:

  1. Dermatolog czy trycholog – do jakiego specjalisty udać się przy wypadaniu włosów?, https://zdrowie.wprost.pl/uroda/10399241/do-jakiego-specjalisty-udac-sie-przy-wypadaniu-wlosow.html 15.12.2020r
Comments are closed.