Transplantacja Na czasie Rodzaje rękawiczek

Rodzaje rękawiczek

rekawiczki nitrylowe

Rękawiczki to niezastąpione akcesorium ochronne w wielu branżach, w tym w farmaceutycznej, biologicznej, chemicznej czy medycznej. Do dyspozycji możemy mieć różnorodne typy rękawiczek, które służą różnym celom i zapewniają różnorodne stopnie ochrony. Poznajmy cztery najbardziej typowe z nich.

Rękawiczki winylowe

Jednorazowe rękawiczki winylowe to jeden z popularnych typów rękawiczek medycznych. Są idealne dla osób, które mają alergię na lateks naturalny, ponieważ zostały wykonane z polichlorku winylu (PCV). Z powodu materiału, z którego zostały wykonane, mogą charakteryzować się nieco mniejszą elastycznością niż rękawiczki lateksowe i nitrylowe. Z tego powodu dedykowane są do prac, które nie wymagają ogromnej precyzji.

Rękawiczki winylowe cechuje bardzo wysoka odporność na tłuszcze, w tym na tłuszcze pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i ropopochodne. Dzięki temu mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w przemyśle, w którym wykorzystywane są smary, oleje i rozpuszczalniki oparte o ropopochodne. Doskonale sprawdzają się także w branży gastronomicznej, w przemyśle spożywczym i cateringu.

Rękawiczki nitrylowe

Drugim typem rękawiczek, które znajdują powszechne zastosowanie, są rękawiczki nitrylowe. Zazwyczaj są to rękawiczki medyczne niejałowe, bezpudrowe i przeznaczone do jednorazowego użytku. Mają bardzo elastyczną strukturę za sprawą powstawania na bazie kopolimeru kauczuku syntetycznego. Jednocześnie wykazują się wysoką trwałością.

Rękawiczki nitrylowe dobrze chronią dłonie przed wieloma substancjami chemiczny, a także przed bezpośrednim kontaktem z materiałami biologicznymi, w tym z krwią czy bakteriami. Doskonale sprawdzają się więc we wszystkich miejscach, w których następuje taki kontakt, w tym w diagnostyce i opiece medycznej, w ratownictwie medycznym i gabinety hc lekarskich. Są rozpowszechnione także w wielu laboratoriach biologicznych (mikrobiologicznych), farmaceutycznych i chemicznych. Posiadają certyfikaty pozwalające na kontakt z żywnością.

Warto pamiętać, że rękawiczki nitrylowe to doskonała alternatywa dla rękawiczek lateksowych. Są tak samo elastyczne i dobrze dopasowujące się do ciała, co pozwala na wykonywanie prac precyzyjnych. Nie powodują przy tym alergii.

Rękawiczki lateksowe

To jedne z najbardziej klasycznych rękawiczek ochronnych, które dobrze chronią dłonie przed substancjami szkodliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia. Ochraniają przed bakteriami, środkami chemicznymi i środkami biologicznymi, a także drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki temu doskonale sprawdzają się między innymi w weterynarii i medycynie, ale także w przemyśle (m.in. spożywczym), w kosmetologii czy w pracach laboratoryjnych różnego rodzaju.

Rękawiczki lateksowe doskonale dopasowują się do dłoni i są bardzo elastyczne, co pomaga w chwytaniu i wykonywaniu prac manualnych o charakterze precyzyjnym. Teksturowane końcówki palców mogą korzystnie wpływać na możliwość chwytania przedmiotów. Mogą występować w wersji pudrowej lub bezpudrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *