Transplantacja Specjalizacje lekarskie Neurochirurg – czym się zajmuje?

Neurochirurg – czym się zajmuje?

neurochirurg

Neurochirurg to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu nerwowego. Głównym obszarem jego zainteresowania to mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz układ naczyniowy. Na wizytę do neurochirurga warto wybrać się w momencie, kiedy farmakologiczne leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów.

Neurochirurg – czym się zajmuje?

Neurochirurg to lekarz, który specjalizuje się rozpoznaniem chorób układu nerwowego. Najczęściej kieruje się do niego pacjentów, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi zamierzonych efektów. Może on diagnozować chorobę oraz wdrażać odpowiednie leczenie. Często kieruje on pacjentów na dodatkowe badania, które umożliwią dokładną analizę problemu oraz diagnostykę. Dodatkowo, może on również wykonywać mało inwazyjne zabiegi. Jego zadaniem jest także zatwierdzanie operacji w szpitalu.

Kiedy należy udać się na wizytę do neurochirurga?

Zakres chorób, którymi zajmuje się neurochirurg, jest bardzo rozległy. Głównym obszarem zainteresowań neurochirurga są: mózgowie, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz układ naczyniowy. Tak więc, objawy, które powinny skłonić pacjenta do wizyty to m.in.:

  • bóle i zawroty głowy
  • bóle kręgosłupa
  • utrata równowagi
  • omdlenia
  • problemy z koncentracją
  • problemy z pamięcią
  • drgawki
  • utraty przytomności
  • niedowłady kończyn
  • objawy psychopatyczne
  • problemy ze słuchem

Jakie badania wykonuje neurochirurg?

Wizyta u neurochirurga przebiega tak samo, jak w przypadku każdego innego lekarza. Niezbędny będzie dokładny wywiad z lekarzem, aby ten mógł ocenić ogólny stan problemu. Zaleca się również przynieść wszystkie wykonane dotychczas badania, które umożliwią postawienie chociażby wstępnej diagnozy lub będzie on mógł zlecić dodatkowe badania.

Neurochirurg najczęściej zleca wykonanie badań : RTG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz badania ultrasonograficznego. Może on również zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak badanie krwi, badanie moczu, badania biochemiczne, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego oraz badania endokrynologiczne.

Metody leczenia

Jak wiadomo, neurochirurg zajmuje się osobami, u których zawiodło leczenie farmakologiczne. Dzięki jego kompetencjom, jest on w stanie wykonywać małoinwazyjne zabiegi. Mowa tu m.in. o: endoskopowym usunięcie przepukliny dysku, przezskórną laserową dekompresję krążka międzykręgowego lub przezskórnym cementowaniu trzonu kręgosłupa. Może również przeprowadzać skomplikowane operacje w znieczuleniu ogólnym. Chodzi tu m.in. o interwencje obrębie mózgu, czaszki, kręgosłupa lub usunięcie zmian nowotworowych. Często zdarza się, że neurochirurg zleca dodatkową farmakoterapię, jednak dopiero po leczeniu operacyjnym.

Comments are closed.