Transplantacja Zdrowie Skąd się biorą szumy uszne i jak sobie z nimi radzić?

Skąd się biorą szumy uszne i jak sobie z nimi radzić?

wystepowanie szumow usznych u dziewczynki

Szum w uszach to męcząca dolegliwość, poważnie zakłócająca codzienne funkcjonowanie. Istnieją różne teorie próbujące wyjaśnić ich przyczynę, trudno jednoznacznie wytłumaczyć, skąd się biorą. Leczenie także stanowi wyzwanie. Istnieją jednak pewne metody, dzięki którym można złagodzić natężenie uciążliwego szumienia w uszach.

Szumy uszne – przyczyny

Szumy uszne to wrażenie słuchowe odbierane bez działania zewnętrznego bodźca akustycznego. Słyszy je zatem jedynie pacjent. Mogą pojawiać się jednostronnie lub dwustronnie, przyjmując różne formy – gwizdów, trzasków czy pisków. Szumy sporadycznie występują u każdego z nas, jednak jeżeli mają charakter nawracający, a same epizody trwają dłużej niż kilka sekund, warto skonsultować się z lekarzem.

W wielu przypadkach nie udaje się ustalić dokładnej przyczyny szumienia w uszach. Najczęściej mówi się o trzech potencjalnych czynnikach wyzwalających tę przykrą dolegliwość. Są to:

  • ekspozycja na hałas – funkcjonowanie w środowisku znacznie zanieczyszczonym hałasem sprzyja nie tylko powstaniu szumów usznych, ale grozi też uszkodzeniem słuchu;
  • nieprawidłowości w obrębie ucha – zalicza się tu zaburzenia dotyczące każdego elementu budującego narząd słuchu; jedną z częstych przyczyn szumów jest otoskleroza (choroba kosteczek w uchu środkowym), mniej poważną – zatkanie ucha czopem woskowinowym;
  • choroby ogólnoustrojowe – szum uszny może być objawem szeregu schorzeń, m.in.: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy.

Szczególnie niepokojący powinien być szum tylko w jednym uchu. Może on wskazywać na rozwijającą się zmianę nowotworową, dlatego konieczne jest pilne wykonanie pogłębionej diagnostyki.

Leczenie szumów usznych – jak się ich pozbyć?

badanie ucha

Notoryczne lub nawracające szumienie w uszach jest niezwykle uciążliwe. Utrudnia koncentrację, powoduje problemy z pamięcią, rozdrażnienie i obniżenie nastroju, które z czasem może przerodzić się w stany depresyjne.

Poszukiwanie sposobów na to, jak pozbyć się szumów usznych, jest ogromnym wyzwaniem współczesnej medycyny. W związku z niejasnym pochodzeniem dolegliwości (wyjątek stanowią tu oczywiście szumy będące objawem określonej choroby ogólnoustrojowej) trudno wskazać konkretne metody terapii i zarekomendować lekarstwa. Na szumy uszne mogą w pewnym stopniu pomóc środki uspokajające, przeciwlękowe czy poprawiające przepływ krwi w naczyniach mózgowych.

Poprawę może przynieść stosowanie technik relaksacyjnych zmniejszających napięcie nerwowe, w zaawansowanych przypadkach wskazana bywa także psychoterapia ułatwiająca akceptację niepożądanych dźwięków.

Aparat na szumy uszne

Wielu pacjentów skarżących się na dzwonienie czy piszczenie w uszach odczuwa wyraźną poprawę przy zastosowaniu odpowiednio dobranego modelu aparatu słuchowego wyposażonego w funkcję generatora szumu. Wytwarza on dodatkowy, przyjemny i kojący dźwięk, który odciąga uwagę od uciążliwego dudnienia. Przy pomocy protetyka słuchu rodzaj sygnału terapeutycznego można dobrać zależnie od własnych preferencji. Może to być przykładowo odgłos naśladujący przyjemny szum oceanu.

Cena aparatów na szumy uszne znacząco nie różni się od ceny pozostałych urządzeń wspomagających słuch. Generator szumów to po prostu dodatkowa funkcja, w którą wyposażone są niektóre z nowoczesnych aparatów słuchowych. Bez wątpienia warto zatem skorzystać z pomocy protetyka słuchu, który po przeprowadzeniu badania słuchu, będzie w stanie zaproponować określone rozwiązanie.

Dowiedz się więcej na temat szumów usznych na: https://aparaty-sluchowe.info/blog/szum-w-uszach/

Comments are closed.