Transplantacja Zdrowie Zapalenie wyrostka robaczkowego – co to za dolegliwość ?

Zapalenie wyrostka robaczkowego – co to za dolegliwość ?

Zapalenie wyrostka robaczkowego co to za dolegliwość

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zazwyczaj pojawia się nagle, więc trudno przewidzieć, kiedy się rozpocznie. Występuje one w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się między 5 a 40 rokiem życia. Należy do najczęstszych ostrych chorób jamy brzusznej.

Zapalenie wyrostka robaczkowego – co to za dolegliwość ?

Zapalenie wyrostka robaczkowego jest ostrym lub przewlekłym zapaleniem wywołanym przez zatrzymanie treści pokarmowej w wyrostku, a także infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą.  Dolegliwość występuje dosyć często (szacuje się, że na 100 000 osób dotyka rocznie około 10 osób.) i może pojawić się w każdym wieku. Jednak o wiele rzadziej na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego chorują niemowlęta oraz osoby w podeszłym wieku.

Co to jest wyrostek robaczkowy?

Jest to fragment przewodu pokarmowego, który dawniej nazywany był ”ślepą kiszką” ; zwężona część kątnicy, czyli początkowego odcinka jelita grubego, która stanowi jego uwypuklenie. Zwykle ma długość od 8 do 10 cm. Leży w okolicy prawego dołu biodrowego, ale niekiedy może być za nią ukryty (wyrostek zakątniczy) lub chować się między jelitami.

Przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Przyczyna ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego w ponad połowie przypadków jest bardzo trudna do określenia. Najczęstszymi czynnikami wpływającymi na powstanie tej dolegliwości są:

  • obecność kamieni kałowych zatykających światło wyrostka
  • zmiany guzowate w świetle wyrostka, np obecność rakowiaka
  • obecność glisty ludzkiej, owsików lub tasiemca, czyli pasożytów mogących zatykać światło wyrostka

Zapalenie wyrostka robaczkowego – objawy

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są dosyć charakterystyczne, bo umiejscowienie bólu wynika bezpośrednio z położenia wyrostka. Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego zwykle zaczyna się nagłymi bólami brzucha, często w okolicy pępka, którym towarzyszą nudności, a nawet dosyć często wymioty. W ciągu następnych godzin bóle te zmieniają swe początkowe umiejscowienie i przechodzą w okolicę prawego dołu biodrowego. Wtedy ból jest o wiele silniejszy i wyraźniejszy. Postępujące zapalenie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pojawić się może także podwyższona temperatura, zatrzymanie gazów czy nawet biegunka.

Rozpoznanie dolegliwości

Na podstawie opisu objawów lekarz nie jest w stanie stwierdzić zapalenia wyrostka, ponieważ mogą one przypominać symptomy innych schorzeń. Oprócz dokładnego wywiadu z pacjentem, zadaniem lekarza jest przeprowadzenie badania. W celu zdiagnozowania choroby, najczęściej lekarz zleca badanie USG lub tomografii komputerowej jamy brzucha, a także badania laboratoryjne.

wyrostek
wyrostek

Leczenie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego

Dolegliwość ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego wymaga niezwłocznego leczenia operacyjnego. Zapalenie leczy się operacyjnie w dwojaki sposób – z otwarciem jamy brzusznej lub laparoskopowo. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W pierwszych dwóch stadiach zapalenia lekarze czasem zaczynają od laparoskopii, ale często i tak okazuje się konieczne otwarcie powłok brzusznych. Chirurg wycina zmieniony zapalnie wyrostek robaczkowy oraz usuwa skutki procesu zapalnego w jamie brzusznej. Po usunięciu wyrostka często stosuje się antybiotykoterapię.

Niestety nie istnieje sposób zapobiegania ostremu zapaleniu wyrostka robaczkowego. Należy pamiętać, aby w przypadku silnego bólu brzucha zawsze zgłaszać się do lekarza. Nie wolno go lekceważyć.

Comments are closed.