Transplantacja Zdrowie Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

Ciąża tydzień po tygodniu – co warto wiedzieć?

ciaza tydzien po tygodniu

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Ciało podlega w tym okresie intensywnym zmianom, w każdym tygodniu ciąży możemy zauważyć coś nowego. Co warto wiedzieć o każdym trymestrze i jakie zmiany przynosi każdy tydzień ciąży?

  • Ciąża tydzień po tygodniu – pierwszy trymestr ciąży
  • Kalendarz ciąży – drugi trymestr
  • Kalendarz ciążowy – trzeci trymestr

Ciąża tydzień po tygodniu – pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży trwa do końca 12 tygodnia. W tym czasie mogą pojawić się pierwsze dolegliwości ciążowe – takie, jak na przykład poranne nudności i wymioty, tkliwość i powiększenie piersi lub częstsze oddawanie moczu. Kobiety na tym etapie ciąży mogą zauważyć, że łatwiej się męczą, czują się senne i potrzebują więcej wypoczynku.

W pierwszych tygodniach ciąży pojawia się często charakterystyczna dla tego stanu huśtawka nastrojów – kobiety łatwo się denerwują, wzruszają lub odczuwają nieuzasadniony smutek. Warto w czasie ciąży dać sobie odpowiednio dużo czasu na odpoczynek, relaks i dbanie o swoje zdrowie. Istotna jest odpowiednia ilość snu i troska o zdrowe odżywianie. To czas, kiedy należy koniecznie odstawić wszelkiego rodzaju używki – zabronione jest palenie papierosów i picie alkoholu, ponieważ wpływa to negatywnie na zdrowie rozwijającego się dziecka.  Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu szczegółowo opisuje, kiedy dziecko rozwija poszczególne umiejętności – niezbędne do samodzielnego życia po porodzie.

Kalendarz ciąży – drugi trymestr ciąży

W kolejnych tygodniach ciąży rozpoczyna się drugi trymestr. W kalendarzu ciąży znajdziemy informację o tym, że jest to nieco spokojniejszy czas – w porównaniu do pierwszego trymestru, który jest okresem bardzo burzliwych zmian. Podczas drugiego trymestru ciąży mogą pojawić się pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka – zazwyczaj następuje to pod koniec 4 miesiąca ciąży, choć niekiedy ruchy dziecka można odczuć już w 14 tygodniu!

W drugim trymestrze ciąży serce zaczyna pompować więcej krwi – niezbędnej nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. U kobiet w ciąży może pojawiać się fizjologiczna niedokrwistość, która jednak nie jest powodem do obaw. Kobiety skarżą się na częstą potrzebę oddawania moczu – powiększająca się macica uciska pęcherz i drogi moczowe, zmuszając do częstszego korzystania z toalety. Nie wolno jednak wstrzymywać oddawania moczu – należy chodzić do WC tak często, jak jest to potrzebne. Kobiety mogą również odczuwać zgagę lub zaparcia – rosnąca macica wpływa na ułożenie narządów w jamie brzusznej.

Kalendarz ciążowy – trzeci trymestr ciąży

Ostatni trymestr ciąży to czas, kiedy brzuch jest już naprawdę duży – zbliża się czas porodu. Macica zajmuje bardzo dużo miejsca – kobiety stają się więc zmęczone i zmniejsza się ich zdolność do wysiłku fizycznego. Nasilają się obrzęki – szczególnie wieczorami. To czas, kiedy należy dużo odpoczywać. Piersi powiększają się i przygotowują do tego, by móc karmić dziecko – na biuście mogą pojawiać się rozstępy, a z brodawek wyciekać pierwsze, pojedyncze krople mleka. Pod koniec ciąży mogą zacząć pojawiać się pierwsze skurcze macicy – nie zawsze oznaczają one rozpoczynający się poród, jednak są sygnałem, że niedługo z pewnością ten moment nastąpi. Warto obserwować sygnały płynące z ciała – pozwoli to dostrzec sygnały świadczące o porodzie.

Każdy trymestr ciąży rządzi się swoimi prawami – poszczególne etapy rozwoju dziecka zmieniają nasze ciało, wygląd i samopoczucie. Warto wiedzieć wcześniej, jak będzie przebiegała ciąża tydzień po tygodniu – by móc się do tego odpowiednio przygotować.

Comments are closed.