Kiedy za oknami pojawia się smog, szukamy metod, które nas przed nim ochronią. Trudno jest nie wychodzić wtedy z domu, a każde takie wyjście oznacza, że do naszych płuc trafi spora dawka zabójczych toksyn. Czy jednak popularne maski antysmogowe rzeczywiście spełniają swoje zadanie?

Czym jest smog i jak działa na organizm?

Nazwa smog pochodzi od połączenia angielskich słów smog & fog, co oznacza dym i mgłę – i rzeczywiście tak właśnie on wygląda.

To nienaturalne i toksyczne zjawisko atmosferyczne powstało głównie w wyniku działalności człowieka, który spala paliwa stałe w piecach, korzysta z transportu drogowego i jest twórcą przemysłu na szeroką skalę.

W smogu znajdziemy wszystko, co złe: zanieczyszczenia gazowe i pyły zawieszone, które z kolei składają się z metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

Nawet krótkotrwały kontakt z taką mieszkanką może być przyczyną m.in.:

  • podrażnień górnych dróg oddechowych i oczu;
  • ciągłego uczucia zmęczenia;
  • nasilenia objawów alergii i astmy;
  • podwyższenia ryzyka wystąpienia nowotworów;
  • chorób serca.

Smog zagraża nam również w domach, ponieważ jego cząsteczki bez problemu dostają się do środka. Najlepszym rozwiązaniem na smog w domu są oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA, ale co ze smogiem na zewnątrz?

Czy maska może ochronić przed smogiem?

Badanie przeprowadzone w 2016 r. przez badaczy z Uniwersytetu w São Paulo wykazało, że maski antysmogowe mogą chronić przed zanieczyszczeniami obecnymi w smogu.

Eksperymentowi poddano 26 osób z niewydolnością serca oraz 15 osób zdrowych. Silnik Diesla emitował zanieczyszczenia, którym oddychali wszyscy badani, będąc w tym czasie poddawani pomiarom pracy serca. Okazało się, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu powodują upośledzenie funkcji tkanek odpowiadających m.in. za krzepnięcie krwi.

Oddychanie tym samym zanieczyszczonym powietrzem w masce nie wpływało w ten sposób na organizm.

Jednak maska masce nierówna – nie każda dostępna na rynku maska antysmogowa rzeczywiście chroni przed smogiem.

Wspomniany eksperyment wykazał, że najmniejszą skutecznością charakteryzują się maski bawełniane, które przepuszczają ponad 70% zanieczyszczeń. Najlepiej poradziła sobie maska przeciwpyłowa z wynikiem 0,3% przepuszczonych zanieczyszczeń.

Dobra maska antysmogowa powinna przede wszystkim:

  • być odpowiednio dopasowana do twarzy, a więc ściśle do niej przylegać i posiadać specjalne zawory ułatwiające oddychanie;
  • posiadać odpowiednie certyfikaty, najlepiej amerykańskie, wśród których jest np. N100 – gwarantujący zatrzymywanie 99,97% lotnych cząstek

Dobrym wyborem są maski z filtrem HEPA, który neutralizuje szkodliwe substancje w formie gazowej, np. lotne związki organiczne i dym papierosowy.

Źródła:

  1. https://ungc.org.pl/info/smog-najwazniejsze-zanieczyszczenia-powietrza-jakub-jedrak-polski-alarm-smogowy-krakowski-alarm-smogowy/
  2. https://smoglab.pl/maski-antysmogowe-czy-to-dziala/
Comments are closed.