Macierzyństwo to piękny czas, jednak niektóre młode mamy od początku borykają się z pewnymi problemami. Dotyczą one głównie karmienia piersią. Czynności tej trzeba się nauczyć. Niestety, nie można tego zrobić przed porodem. Dlatego też ważne jest, by w miarę wcześnie skonsultować się z doradcą laktacyjnym i przygotować na ewentualne trudności związane z karmieniem piersią. Spis treści: Dyskomfort i bólZbyt mało pokarmu Dyskomfort i ból Najczęstszym problem podczas karmienia jest oczywiście ból. Piersi są bardzo delikatne, szczególnie w okolicy brodawek. Kiedy piersi są „pełne” pokarmu, a dziecko jest dość często przystawiane, mogą pojawić się podrażnienia. W niektórych przypadkach brodawki pękają i krwawią. Nietrudno się domyślić, że kobieta czuje w tym momencie ból i boi się kolejnego karmienia. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by poradzić sobie z dyskomfortem. Na początek warto sprawdzić, czy noworodek jest odpowiednio przystawiany do piersi. Jeśli chwyta ją w zły sposób, może to pogłębiać ból. Nie bójmy się testować kilku pozycji karmienia. To, co sprawdza się w przypadku jednej kobiety, niekoniecznie będzie dobre dla drugiej. Już samo ułożenie dziecka może bardzo pomóc. Po każdym karmieniu warto jest także lekko przemyć brodawki wacikiem nasączonym w wodzie (bez dodatkowych płynów). Dolegliwości bólowe zazwyczaj przechodzą po kilku dniach, gdyby jednak nie ustąpiły, warto skonsultować się z lekarzem. W skrajnych przypadkach może dojść do infekcji, którą trzeba w odpowiedni sposób leczyć. Zbyt mało pokarmu Młode mamy martwią się, że produkują zbyt małą ilość mleka. Na samym początku laktacja faktycznie jest niewielka, jednak zwiększa się z czasem. Nie warto się zbytnio przejmować tymi pierwszymi dniami. Noworodek ma stosunkowo mały żołądek i ilość pokarmu od matki powinna być dla niego wystarczająca (szczególnie, że jest on karmiony dość często). W sytuacji, gdy problem się pogłębia, należy skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Dobrym sposobem jest także regularne odciąganie pokarmu, ponieważ może to pomóc w zwiększeniu laktacji. Jak to zrobić? Najlepiej przy użyciu laktatora. Firma Lansinoh ma w swojej ofercie wysokiej jakości laktatory manualne i elektryczne, które z pewnością sprawią, że odciąganie pokarmu nie będzie sprawiało młodej mamie dyskomfortu.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …