Macierzyństwo to piękny czas, jednak niektóre młode mamy od początku borykają się z pewnymi problemami. Dotyczą one głównie karmienia piersią. Czynności tej trzeba się nauczyć. Niestety, nie można tego zrobić przed porodem. Dlatego też ważne jest, by w miarę wcześnie skonsultować się z doradcą laktacyjnym i przygotować na ewentualne trudności związane z karmieniem piersią.

Dyskomfort i ból

Najczęstszym problem podczas karmienia jest oczywiście ból. Piersi są bardzo delikatne, szczególnie w okolicy brodawek. Kiedy piersi są „pełne” pokarmu, a dziecko jest dość często przystawiane, mogą pojawić się podrażnienia. W niektórych przypadkach brodawki pękają i krwawią. Nietrudno się domyślić, że kobieta czuje w tym momencie ból i boi się kolejnego karmienia. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by poradzić sobie z dyskomfortem. Na początek warto sprawdzić, czy noworodek jest odpowiednio przystawiany do piersi. Jeśli chwyta ją w zły sposób, może to pogłębiać ból. Nie bójmy się testować kilku pozycji karmienia. To, co sprawdza się w przypadku jednej kobiety, niekoniecznie będzie dobre dla drugiej. Już samo ułożenie dziecka może bardzo pomóc. Po każdym karmieniu warto jest także lekko przemyć brodawki wacikiem nasączonym w wodzie (bez dodatkowych płynów). Dolegliwości bólowe zazwyczaj przechodzą po kilku dniach, gdyby jednak nie ustąpiły, warto skonsultować się z lekarzem. W skrajnych przypadkach może dojść do infekcji, którą trzeba w odpowiedni sposób leczyć.

Zbyt mało pokarmu

Młode mamy martwią się, że produkują zbyt małą ilość mleka. Na samym początku laktacja faktycznie jest niewielka, jednak zwiększa się z czasem. Nie warto się zbytnio przejmować tymi pierwszymi dniami. Noworodek ma stosunkowo mały żołądek i ilość pokarmu od matki powinna być dla niego wystarczająca (szczególnie, że jest on karmiony dość często). W sytuacji, gdy problem się pogłębia, należy skonsultować się z doradcą laktacyjnym.  Dobrym sposobem jest także regularne odciąganie pokarmu, ponieważ może to pomóc w zwiększeniu laktacji. Jak to zrobić? Najlepiej przy użyciu laktatora. Firma Lansinoh ma w swojej ofercie wysokiej jakości laktatory manualne i elektryczne, które z pewnością sprawią, że odciąganie pokarmu nie będzie sprawiało młodej mamie dyskomfortu.

Zobacz także

Finansowanie zakupu sprzętu medycznego dla placówki na raty

Zakup nowego sprzętu medycznego to ogromne wyzwanie finansowe dla każdego ośrodka zdrowia.…